1/1

Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,

Milde falas la neĝ’ Neĝas nun ĉie ĉi Flustre falas la neĝ ’ Leise rieselt der Schnee

tradukita de N. N. 01 tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Josef Kühnel

Milde falas la neĝ’, Lago silentas en

preĝ’, Arboj en brilblanka

vest’. Ĝoju pri kristnaska

fest !

Neĝas nun ĉie ĉi, lagon kovras glaci’, brilas kristnaske ar-

bar’. Ĝoju vi, ho krista-

nar’!

Flustre falas la neĝ’. Lag’ rigidas laŭ leĝ’. Kristfeste brilas ar-

bar’. Ĝoju pri Kristo, ho-

mar’!

Leise rieselt der Schnee, still und starr ruht der See, weihnachtlich glänzet der

Wald. Freue dich, Christkind

kommt bald!

Nun varmiĝas la

kor’, Ĉesas ĉagren’ kaj

dolor’, Ĝoju pri Dia ĉeest’. Ĝoju pri kristnaska

fest!

Varma estas la kor’, malaperas dolor’, venas savant’ de l’

homar’. Ĝoju vi, ho krista-

nar’!

Varma estas en kor’. Foras ĉiu dolor’. Fuĝas la vivoamar’. Ĝoju pri Kristo, ho-

mar’!

In den Herzen ist’s warm, still schweigt Kummer und

Harm, Sorge des Lebens verhallt. Freue dich, Christkind

kommt bald.

Sankta nokto de Di’, Vekas anĝelĥoron ĝi, Sonas ĉarmega

atest’: Ĝoju pri kristnaska

fest’!

Malleviĝis la sun’, sankta nokt’ estas

nun, kantas por ni

anĝelar’: Ĝoju vi, ho krista-

nar’!

Sankta nokta lum-

bril’ kaj ĉiela jubil’ logas laŭ ĉarma fan-

far’: Ĝoju pri Kristo, ho-

mar’!

Bald ist heilige Nacht, Chor der Engel erwacht, hört nur, wie lieblich es

schallt: Freue dich, Christkind

kommt bald!

Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de N. N. 01.

MR-012-NN-1 / Arg-99-201 (2003-12-11 08:46:13)

MR-012-NN-1 Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-99-199 (2003-12-11 08:30:04)

MR-012-3 Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Josef Kühnel.

MR-012-JK-1 / Arg-99-202 (2010-09-18 19:50:56)

MR-012-JK1 Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905).

MR-012-3 / Arg-99-198 (2014-04-23 17:57:42)

Vidu  ankaŭ:  http:

// de. wikipedia. org/ wiki/ Leise_rieselt_der_ Schnee .

http://www.poezio.net/version?poem-id=99&version-id=201,199,202,198