1/1

Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,
Neĝas nun ĉie ĉi  Leise rieselt der Schnee  Flustre falas la neĝ ’
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Josef Kühnel

Neĝas nun ĉie ĉi, lagon kovras glaci’, brilas kristnaske arbar’. Ĝoju vi, ho kristanar’!

Leise rieselt der Schnee, still und starr ruht der See, weihnachtlich glänzet der Wald. Freue dich, Christkind kommt bald!

Flustre falas la neĝ’. Lag’ rigidas laŭ leĝ’. Kristfeste brilas arbar’. Ĝoju pri Kristo, homar’!

Varma estas la kor’, malaperas dolor’, venas savant’ de l’ homar’. Ĝoju vi, ho kristanar’!

In den Herzen ist’s warm,

still schweigt Kummer und Harm,

Sorge des Lebens verhallt.

Freue dich, Christkind kommt bald.

Varma estas en kor’. Foras ĉiu dolor’. Fuĝas la vivoamar’. Ĝoju pri Kristo, homar’!

Malleviĝis la sun’, sankta nokt’ estas nun, kantas por ni anĝelar’: Ĝoju vi, ho kristanar’!

Bald ist heilige Nacht, Chor der Engel erwacht, hört nur, wie lieblich es schallt: Freue dich, Christkind kommt bald!

Sankta nokta lumbril’ kaj ĉiela jubil’ logas laŭ ĉarma fanfar’: Ĝoju pri Kristo, homar’!

Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-99-199 (2003-12-11 08:30:04)

MR-012-3 Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905).

MR-012-3 / Arg-99-198 (2014-04-23 17:57:42)

Vidu ankaŭ: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Leise_ rieselt_der_Schnee .

Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Josef Kühnel.

MR-012-JK-1 / Arg-99-202 (2010-09-18 19:50:56)

MR-012-JK1

http://www.poezio.net/version?poem-id=99&version-id=199,198,202