1/1

Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,
Leise rieselt der Schnee  Neĝas nun ĉie ĉi  Ŝvebas neĝ el aer’  Flustre falas la neĝ ’
tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Joachim Gießner  tradukita de Josef Kühnel

Leise rieselt der Schnee, still und starr ruht der See, weihnachtlich glänzet der Wald. Freue dich, Christkind kommt bald!

Neĝas nun ĉie ĉi, lagon kovras glaci’, brilas kristnaske arbar’. Ĝoju vi, ho kristanar’!

Ŝvebas neĝ’ el aer’, nun ripozas la ter’. Mondo en brilblanka vest’, ĝoju, ja venos kristfest’.

Flustre falas la neĝ’. Lag’ rigidas laŭ leĝ’. Kristfeste brilas arbar’. Ĝoju pri Kristo, homar’!

In den Herzen ist’s warm, still schweigt Kummer und Harm, Sorge des Lebens verhallt. Freue dich, Christkind kommt bald.

Varma estas la kor’, malaperas dolor’, venas savant’ de l’ homar’. Ĝoju vi, ho kristanar’!

Varma lum’ en la kor’, for ĉagreno kaj plor’, ĉesas de l’ viv’ la molest’, ĝoju, ja venos kristfest’.

Varma estas en kor’. Foras ĉiu dolor’. Fuĝas la vivoamar’. Ĝoju pri Kristo, homar’!

Bald ist heilige Nacht, Chor der Engel erwacht, hört nur, wie lieblich es schallt: Freue dich, Christkind kommt bald!

Malleviĝis la sun’, sankta nokt’ estas nun, kantas por ni anĝelar’: Ĝoju vi, ho kristanar’!

Baldaŭ nokto de l’ glor’.

Kaj el ĉielo la ĥor Sonos en dolĉa majest’, Goju, ja venos kristfest’.

Sankta nokta lumbril’ kaj ĉiela jubil’ logas laŭ ĉarma fanfar’: Ĝoju pri Kristo, homar’!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905).

MR-012-3 / Arg-99-198 (2014-04-23 17:57:42)

Vidu ankaŭ: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Leise_rieselt_der_Schnee .

Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-99-199 (2003-12-11 08:30:04)

MR-012-3 Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

MR-012-JG-1 / Arg-99-200 (2012-12-24 16:27:56)

MR-012-JG-1 Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Josef Kühnel.

MR-012-JK-1 / Arg-99-202 (2010-09-18 19:50:56)

MR-012-JK1

http://www.poezio.net/version?poem-id=99&version-id=198,199,200,202