1/1

Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,  Eduard Ebel,

Leise rieselt der Schnee Neĝas nun ĉie ĉi Ŝvebas neĝ el aer’ Flustre falas la neĝ ’

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Joachim Gießner tradukita de Josef Kühnel

Leise rieselt der Schnee, still und starr ruht der See, weihnachtlich glänzet der

Wald. Freue dich, Christkind

kommt bald!

Neĝas nun ĉie ĉi, lagon kovras glaci’, brilas kristnaske ar-

bar’. Ĝoju vi, ho krista-

nar’!

Ŝvebas neĝ’ el aer’, nun ripozas la ter’. Mondo en brilblanka

vest’, ĝoju, ja venos krist-

fest’.

Flustre falas la

neĝ’. Lag’ rigidas laŭ leĝ’. Kristfeste brilas ar-

bar’. Ĝoju pri Kristo, ho-

mar’!

In den Herzen ist’s warm, still schweigt Kummer und

Harm, Sorge des Lebens verhallt. Freue dich, Christkind

kommt bald.

Varma estas la kor’, malaperas dolor’, venas savant’ de l’

homar’. Ĝoju vi, ho krista-

nar’!

Varma lum’ en la

kor’, for ĉagreno kaj plor’, ĉesas de l’ viv’ la mo-

lest’, ĝoju, ja venos krist-

fest’.

Varma estas en

kor’. Foras ĉiu dolor’. Fuĝas la vivoamar’. Ĝoju pri Kristo, ho-

mar’!

Bald ist heilige Nacht, Chor der Engel erwacht, hört nur, wie lieblich es

schallt: Freue dich, Christkind

kommt bald!

Malleviĝis la sun’, sankta nokt’ estas

nun, kantas por ni

anĝelar’: Ĝoju vi, ho krista-

nar’!

Baldaŭ nokto de l’

glor’. Kaj el ĉielo la ĥor Sonos en dolĉa ma-

jest’, Goju, ja venos krist-

fest’.

Sankta nokta lum-

bril’ kaj ĉiela jubil’ logas laŭ ĉarma fan-

far’: Ĝoju pri Kristo, ho-

mar’!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905).

MR-012-3 / Arg-99-198 (2014-04-23 17:57:42)

Vidu  ankaŭ:  http:

// de. wikipedia. org/ wiki/ Leise_rieselt_der_ Schnee .

Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-99-199 (2003-12-11 08:30:04)

MR-012-3 Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

MR-012-JG-1 / Arg-99-200 (2012-12-24 16:27:56)

MR-012-JG-1 Traduko de la Germana poemo “Leise rieselt der Schnee” de Eduard Ebel (Eduardo Ebelo, ∗1839 – †1905) en Esperanton de Josef Kühnel.

MR-012-JK-1 / Arg-99-202 (2010-09-18 19:50:56)

MR-012-JK1

http://www.poezio.net/version?poem-id=99&version-id=198,199,200,202