1/2

Michelangelo Buonarotti, Michelangelo Buonarotti,

Michelangelo Buonarotti,

Der Sieg der Liebe über den Tod La venko de l’ amo super la morto La vittoria di amore sulla morte

tradukita de Hermann Grimm tradukita de Manfred Retzlaff

Als sie, zu der sich meine Wünsche

sehnen, Hinwegging, weil der Himmel so ge-

waltet, Stand die Natur, die Schönres nie

gestaltet. Beschämt, und wer sie sah, der wein-

te Tränen.

Forpasis ino, kiun mia ko-

ro Sopiris, ege bela de figu-

ro, Laŭ la decid‘ ĉiela. La na-

turo Ja hontis, vidis ĉiu ŝin

kun ploro.

Quand’el ministro de’ sopir mi-

ei tanti Al mondo, agli occhi miei, a sé

si tolse, Natura, che fra noi degnar lo

volse, Restò in vergogna, e chi lo vide

in pianti.

Wo weilst du nun? Ach! Wie ver-

nichtet sanken Die hoffnungsvollen Träume

plötzlich nieder, Jetzt hat die Erde deine reinen Glie-

der, Der Himmel deine heiligen Gedan-

ken.

Ho, kie vi nun estas? De-

truite Forsinkis ĉiuj sonĝoj de l‘

espero. Nun estas via korpo en la

tero, Sed restos enĉiele vi spi-

rite.

Ma non come degli altri oggi si

vanti Del sol del sol, ch’allor ci spense

e tolse, Morte, c’amor ne vinse e farlo

il tolse In terra vivo e ’n ciel fra gli altri

santi.

Tod war dein Los; denn sterblich nur

vermag Das Göttliche zu uns herabzustei-

gen; 2) Doch nur, was sterblich, hat der Tod

vernichtet!

Vi devis morti kiel ĉio

dia, Veninta sur ĉi tiun teron

iam. La morto tamen vin ne

neniigis!

Così credette morte iniqua e

rea Finir il suon delle virtute spar-

te E l’alma, che men bella esser

potea.

Du lebst, es glänzt dein Ruhm im

lichten Tag, Und ewig unverhüllt wird er dich

zeigen In dem, was du bewirkt hast und ge-

dichtet.

Vi vivas, hele brilas gloro

via, Malvualite vi montriĝos

ĉiam En tio, kion vi efektivigis.

Contrari effetti alluminan le

carte Di vita, più che ’en vita non so-

lea, E morte a ’l ciel, ch’allor non

avea parte.

…  …  …

2/2

Traduko de la itala poemo “La vittoria di amore sulla morte” de Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-08) en la Germanan de Hermann Grimm (∗1828-01-06 – †1901-06-16).

Arg-996-2013 (2014-04-21 15:13:02)

Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Herman_Grimm .

Traduko de la itala poemo “La vittoria di amore sulla morte” de Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-08) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-996-2012 (2014-04-21 14:32:04)

Tradukita en Esperanto de Manfred Retzlaff (Manfredo Ratislavo) en Oktobro de 2000 laŭ la germanigo fare de Grimo, Hermano (Hermann Grimm, 1828 – 1901). Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Herman_Grimm .

Verkinto de tiu ĉi itala poemo estas Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-08).

Arg-996-2011 (2014-04-21 14:32:59)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Michelangelo .

http://www.poezio.net/version?poem-id=996&version-id=2013,2012,2011