1/1

Michelangelo Buonarotti,  Michelangelo Buonarotti,
La venko de l’ amo super la morto  La vittoria di amore sulla morte

tradukita de Manfred Retzlaff

Forpasis ino, kiun mia koro Sopiris, ege bela de figuro, Laŭ la decid‘ ĉiela. La naturo Ja hontis, vidis ĉiu ŝin kun ploro.

Quand’el ministro de’ sopir miei tanti Al mondo, agli occhi miei, a sé si tolse, Natura, che fra noi degnar lo volse, Restò in vergogna, e chi lo vide in pianti.

Ho, kie vi nun estas? Detruite Forsinkis ĉiuj sonĝoj de l‘ espero. Nun estas via korpo en la tero, Sed restos enĉiele vi spirite.

Ma non come degli altri oggi si vanti Del sol del sol, ch’allor ci spense e tolse, Morte, c’amor ne vinse e farlo il tolse In terra vivo e ’n ciel fra gli altri santi.

Vi devis morti kiel ĉio dia, Veninta sur ĉi tiun teron iam. La morto tamen vin ne neniigis!

Così credette morte iniqua e rea Finir il suon delle virtute sparte E l’alma, che men bella esser potea.

Vi vivas, hele brilas gloro via, Malvualite vi montriĝos ĉiam En tio, kion vi efektivigis.

Contrari effetti alluminan le carte Di vita, più che ’en vita non solea, E morte a ’l ciel, ch’allor non avea parte.

Traduko de la itala poemo “La vittoria di amore sulla morte” de Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-08) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-996-2012 (2014-04-21 14:32:04)

Tradukita en Esperanto de Manfred Retzlaff (Manfredo Ratislavo) en Oktobro de 2000 laŭ la germanigo fare de Grimo, Hermano (Hermann Grimm, 1828 – 1901). Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Herman_Grimm .

Verkinto de tiu ĉi itala poemo estas Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-08).

Arg-996-2011 (2014-04-21 14:32:59)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Michelangelo .

http://www.poezio.net/version?poem-id=996&version-id=,2012,2011