1/1

Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,
Shān guāng  Somera vespero

tradukita de Manfred Retzlaff

Xià rì nán tíng huái xīn dà  Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda

Shān guāng hū xī luò Chí yuè jiàn dōng shàng Sǎn fà chéng xī liáng Kāi xuān wò xián chǎng Hé fēng sòng xiāng qì Zhú lù dī qīng xiǎng Yù qǔ míng qín tán Hèn wú zhī yīn shǎng Gǎn cǐ huái gù rén Zhōng xiāo láo mèng xiǎng De l’ montoj ora lumo nun foriĝas en vespera pac’. Ekestas trema bild’ de l’ lun’ sur de l’ lageto la surfac’. Kun loza kap-hararo mi sur la teraso kuŝas nun, kvietas mia vivo, ĝi sin donas al la lum’ de l’ lun’. Flariĝas melilot-odor’, ĝi lante supreniĝas al la dom’ dum la vespera hor’, susuras jen ros-guto-fal’.

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mèng Hàorán (∗689 – †740).

Arg-995-2006 (2014-04-21 20:01:57)

La ĉina-lingva teksto de tiu ĉi poemo troveblas sub http: // www. chinese-poems. com/ m6. html . Tie estas indikita ankaŭ laŭvorta kaj laŭsenca angligoj. Pri la aŭtoro vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Meng_Haoran .

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-995-2008 (2014-04-21 20:09:05)

Mi, Manfred Retzlaff, espernantigis la poemon laŭ la germanigo, kiun verkis la germana poeto Manfred Hausmann. Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . La subtitolo “Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda” signifas, ke la poeto, sidante en la suda pavilo “Nanting”, sopiras je sia amiko Xinda.

http://www.poezio.net/version?poem-id=995&version-id=2006,2008