1/2

Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,
The glow on western mountains  Somera vespero  Shān guāng
tradukita de N. N. 81  tradukita de Manfred Retzlaff
Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda Xià rì nán tíng huái xīn dà

The glow on western mountains quickly sets, The moon is climbing over the eastern lake. My hair loose, I enjoy the evening cool, I lie in peace before the open window. The wind spreads lotus scent all through the air, The sound of dripping bamboo dew is clear. Although I’d like to fetch my qin and play, To my regret, there is no-one to hear. So touched by this, I think of my old friend, Throughout the night, I’m troubled by my dreams.

De l’ montoj ora lumo nun foriĝas en vespera pac’. Ekestas trema bild’ de l’ lun’ sur de l’ lageto la surfac’. Kun loza kap-hararo mi sur la teraso kuŝas nun, kvietas mia vivo, ĝi sin donas al la lum’ de l’ lun’. Flariĝas melilot-odor’, ĝi lante supreniĝas al la dom’ dum la vespera hor’, susuras jen ros-guto-fal’.

Shān guāng hū xī luò Chí yuè jiàn dōng shàng Sǎn fà chéng xī liáng Kāi xuān wò xián chǎng Hé fēng sòng xiāng qì Zhú lù dī qīng xiǎng Yù qǔ míng qín tán Hèn wú zhī yīn shǎng Gǎn cǐ huái gù rén Zhōng xiāo láo mèng xiǎng

…  …  …

2/2

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en la Anglan de N. N. 81.

Arg-995-2010 (2014-04-20 00:35:06)

Tiu ĉi laŭsenca angligo troviĝas en http: // www. chinese-poems. com/ m6. html .

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-995-2008 (2014-04-21 20:09:05)

Mi, Manfred Retzlaff, espernantigis la poemon laŭ la germanigo, kiun verkis la germana poeto Manfred Hausmann. Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . La subtitolo “Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda” signifas, ke la poeto, sidante en la suda pavilo “Nanting”, sopiras je sia amiko Xinda.

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mèng Hàorán (∗689 – †740).

Arg-995-2006 (2014-04-21 20:01:57)

La ĉina-lingva teksto de tiu ĉi poemo troveblas sub http: // www. chinese-poems. com/ m6. html . Tie estas indikita ankaŭ laŭvorta kaj laŭsenca angligoj. Pri la aŭtoro vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Meng_Haoran .

http://www.poezio.net/version?poem-id=995&version-id=,2010,2008,2006