1/1

Mèng Hàorán,

Somera vespero

tradukita de Manfred Retzlaff

Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda

De l’ montoj ora lumo nun foriĝas en vespera pac’. Ekestas trema bild’ de l’ lun’ sur de l’ lageto la surfac’. Kun loza kap-hararo mi sur la teraso kuŝas nun, kvietas mia vivo, ĝi sin donas al la lum’ de l’ lun’. Flariĝas melilot-odor’, ĝi lante supreniĝas al la dom’ dum la vespera hor’, susuras jen ros-guto-fal’.

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-995-2008 (2014-04-21 20:09:05)

Mi, Manfred Retzlaff, espernantigis la poemon laŭ la germanigo, kiun verkis la germana poeto Manfred Hausmann. Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . La subtitolo “Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda” signifas, ke la poeto, sidante en la suda pavilo “Nanting”, sopiras je sia amiko Xinda.

http://www.poezio.net/version?poem-id=995&version-id=,2008