1/1

Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,
Advent  Advent’

tradukita de Manfredo Ratislavo

Es treibt der Wind im Winterwalde die Flockenherde wie ein Hirt, und manche Tanne ahnt, wie balde sie fromm und lichterheilig wird.

Neĝerojn pelas en arbaro la vintra vento antaŭ si. Ke brilos ĝi kun kandelaro jam antaŭsentas la abi’.

Und lauscht hinaus, den weißen Wegen streckt sie die Zweige hin, bereit – und wehrt dem Wind und wächst entgegen der einen Nacht der Herrlichkeit.

Ĝi kontraŭvente sin defendas, etendas sin al blanka voj’; ĝi kreskas daŭre kaj atendas nur tiun nokton de la ĝoj’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29).

MR-020-4 / Arg-98-196 (2005-09-14 13:15:10)

MR-020-4 Traduko de la Germana poemo “Advent” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

MR-020-4 / Arg-98-197 (2005-09-14 13:16:10)

MR-020-4

http://www.poezio.net/version?poem-id=98&version-id=196,197