1/2

Rudolf Liebisch,  Rudolf Liebisch,
Leobschütz  Glubŝico
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

wörtliche Rückübersetzung

O Leobschütz, ich werde nicht aufhören, dich zu lieben und mit einem Gedicht schmücken will ich dich. Wie mein Heimatland hat mich ja bezaubert deine milde Schönheit.

Ho Glubŝic’, ne ĉesos ami mi vin kaj per kant’ ornami volas vin. Kiel hejma lando mia ja sorĉigis milda via belo min.

Gleichsam träumend hingelegt am Rande des Gebirges gelegen, lagst du, als dich zum ersten Male im abendlichen Licht auf dem Wege sah.

Kvazaŭ sonĝe kuŝigite ĉe l’ montara rand’ metite kŭsis vi, kiam vin unuafoje en vespera lum’ survoje vidis mi.

Deine Häuser glänzten golden, die Gärten prangten mit Blumen und Duft, - und innerhalb der Stadtmauern die zwei schlanken Türme blickten empor.

Viaj domoj brilis ore, la ĝardenoj luksis flore kun odor’, - kaj el inter l’urbaj muroj la du sveltaj preĝej-turoj vidis sor.

Ich wurde feundlich aufgenommen und endlich wurde gesund mein Herz. Und der lang gesuchte Friede, endlich wurde geschenkt mir dieser.

Mi afable akceptiĝis kaj finfine resaniĝis kor’ de mi. Kaj la paco serĉadita, fine estis donacita tiu ĉi.

Ich fan in deinen Straßen Freundschaft, die mich bewegte im Herzen. Ich konnte sehen auf deinen Straßen Frauen mit ihrer Schönheitszier.

Mi en viaj stratoj trovis amikecon, kiu movis min en kor’. Povis vidi mi sur viaj stratoj inojn kun iliaj bel-dekor’.

…  …

2/2

In stiller Stunde träume ich, dass mein Herz zu Hause ist endlich, ich wurde glücklich hier und deshalb segne ich dich, Stadt.

Sonĝas en trankvila horo mi, ke hejmas mia koro je la fin’, feliĉiĝis tie ĉi kaj pro tio benas mi urbon vin.

Traduko de la Germana poemo “Leobschütz” de Rudolf Liebisch (∗1861-12-25 – †1939-06-09) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-988-2031 (2014-05-07 11:37:56)

Traduko de la Germana poemo “Leobschütz” de Rudolf Liebisch (∗1861-12-25 – †1939-06-09) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-988-1995 (2014-05-07 10:12:41)

http://www.poezio.net/version?poem-id=988&version-id=2031,1995