1/2

Rudolf Liebisch,  Rudolf Liebisch,
Glubŝico  Leobschütz
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

wörtliche Rückübersetzung

Ho Glubŝic’, ne ĉesos ami mi vin kaj per kant’ ornami volas vin. Kiel hejma lando mia ja sorĉigis milda via belo min.

O Leobschütz, ich werde nicht aufhören, dich zu lieben und mit einem Gedicht schmücken will ich dich. Wie mein Heimatland hat mich ja bezaubert deine milde Schönheit.

Kvazaŭ sonĝe kuŝigite ĉe l’ montara rand’ metite kŭsis vi, kiam vin unuafoje en vespera lum’ survoje vidis mi.

Gleichsam träumend hingelegt am Rande des Gebirges gelegen, lagst du, als dich zum ersten Male im abendlichen Licht auf dem Wege sah.

Viaj domoj brilis ore, la ĝardenoj luksis flore kun odor’, - kaj el inter l’urbaj muroj la du sveltaj preĝej-turoj vidis sor.

Deine Häuser glänzten golden, die Gärten prangten mit Blumen und Duft, - und innerhalb der Stadtmauern die zwei schlanken Türme blickten empor.

…  …

2/2

Mi afable akceptiĝis kaj finfine resaniĝis kor’ de mi. Kaj la paco serĉadita, fine estis donacita tiu ĉi.

Ich wurde feundlich aufgenommen

und endlich wurde gesund

mein Herz.

Und der lang gesuchte Friede,

endlich wurde geschenkt

mir dieser.

Mi en viaj stratoj trovis amikecon, kiu movis min en kor’. Povis vidi mi sur viaj stratoj inojn kun iliaj bel-dekor’.

Ich fan in deinen Straßen

Freundschaft, die mich bewegte

im Herzen.

Ich konnte sehen auf deinen Straßen

Frauen mit ihrer Schönheitszier.

Sonĝas en trankvila horo mi, ke hejmas mia koro je la fin’, feliĉiĝis tie ĉi kaj pro tio benas mi urbon vin.

In stiller Stunde träume

ich, dass mein Herz zu Hause ist

endlich,

ich wurde glücklich hier und deshalb segne ich dich, Stadt.

Traduko de la Germana poemo “Leobschütz” de Rudolf Liebisch (∗1861-12-25 – †1939-06-09) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-988-1995 (2014-05-07 10:12:41)

Traduko de la Germana poemo “Leobschütz” de Rudolf Liebisch (∗1861-12-25 – †1939-06-09) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-988-2031 (2014-05-07 11:37:56)