1/2

Rudolf Liebisch,  Rudolf Liebisch,
Leobschütz  Glubŝico

tradukita de Manfred Retzlaff

Leobschütz, du lieblich holde Stadt, mit meines Liedes Golde schmück’ ich dich -, Gleich der Heimat trautem Bilde hat bezaubert deine milde Schönheit mich!

Ho Glubŝic’, ne ĉesos ami mi vin kaj per kant’ ornami volas vin. Kiel hejma lando mia ja sorĉigis milda via belo min.

Hingebettet wie im Traume an des Hügellandes Saume lagst du da, als ich dich zum ersten Male lichtverklärt im Abendstrahle schimmern sah.

Kvazaŭ sonĝe kuŝigite ĉe l’ montara rand’ metite kŭsis vi, kiam vin unuafoje en vespera lum’ survoje vidis mi.

Golden deine Häuser glänzten, blühnde Gärten sie umkränzten, duftgeschwellt -, und die schlanken Türme schauten malerisch zum hochumblauten Himmelszelt.

Viaj domoj brilis ore, la ĝardenoj luksis flore kun odor’, - kaj el inter l’urbaj muroj la du sveltaj preĝej-turoj vidis sor.

Hast mich freundlich aufgenommen, dass mein trübes Herz entglommen wieder hell; den ich lang gesucht, den Frieden, schenktest du dem wandermüden Werksgesell.

Mi afable akceptiĝis kaj finfine resaniĝis kor’ de mi. Kaj la paco serĉadita, fine estis donacita tiu ĉi.

Fand in deinen Mauern wieder Freundesglück und Schelmenlieder, lustenfacht -, und auf Markt und Gassen schauen durft’ ich deiner schönen Frauen holde Pracht!

Mi en viaj stratoj trovis amikecon, kiu movis min en kor’. Povis vidi mi sur viaj stratoj inojn kun iliaj bel-dekor’.

Träum nun oft in stillen Stunden, dass der Bursch ein Heim gefunden endlich hat -, dass ihm hier das Glück begegtnet: sei gepriesen und gesegnet, traute Stadt!

Sonĝas en trankvila horo mi, ke hejmas mia koro je la fin’, feliĉiĝis tie ĉi kaj pro tio benas mi urbon vin.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rudolf Liebisch (∗1861-12-25 – †1939-06-09).

Arg-988-1994 (2014-04-08 22:45:14)

Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // www. online-ofb. de/ famreport. hp? ofb= leobschuetz&ID= I58549&nachname= LIEBISCH&modus= в��= de kaj http: // www. biographien. ac. at/ oebl/ oebl_L/ Liebisch_Rudolf_1861_1939. xml .

Traduko de la Germana poemo “Leobschütz” de Rudolf Liebisch (∗1861-12-25 – †1939-06-09) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-988-1995 (2014-05-07 10:12:41)

http://www.poezio.net/version?poem-id=988&version-id=,1994,1995