1/2

Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,

La akvofalo Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ

Der Wasserfall

tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Hausmann

Blinde sin ĵetas purpur’

akvofala en la abismon tie ĉi. Kaj disiĝas la ruĝo kaj pala akvofumo eliĝas el ĝi. De l’ altej’ nebulvualo subeniĝas tie ĉi, ĝi ruliĝas tra la valo, de la arboj gutas ĝi. Glime sur la ŝaŭm’ ŝvebanta estas arko el odor’ kaj la akvo estas bruanta kvazaŭ tondro en la for’. El la verdo de l’ arbaro rokoj supren levas sin. La prafort’ de l’ vivantaro bolas jen en la ravin’.

Wàn zhàng hóng quán

luò tiáo tiáo bàn zǐ fēn bēn liú xià zá shù sǎ luò chū chóng yún rì zhào hóng ní sì tiān qīng fēng yǔ wén líng shān duō xiù sè kōng shuǐ gòng yīn yūn Blindlings schießen die purpurnen

Wasser über den Abbruch und dröhnen hin-

ab. Und die Röte zerreißt und ein blasser Gischtrauch zuckt aus dem Felsen-

grab. In den Himmeln, in den Tiefen wehen Schleier und erglühn. Sträucher wabern, Bäume triefen, wo die Nebel niedersprühn. Glimmend auf dem Schaum der

Schründe schwebt ein Bogen aus buntem Duft. Und das Stürzende brüllt, als

entstünde Donner um Donner in klarer Luft. Aus dem Grün der Wälder wuchten Klippen empor zu toter Gestalt. Aber in den hallenden Schluchten rast des Lebens Urgewalt.

…  …  …

2/2

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-12.

Arg-987-1993 (2014-04-07 16:42:27)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jiǔ Líng.

Arg-987-1990 (2014-04-04 19:34:22)

Pri la poeto vidu la retejon http: // ja. wikipedia. org/ wiki/ её�д��й�� respektive http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Jiuling . La titolo signifas: “De Hukou mi rigardas la akvofalon de la monto Lushan”.

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-987-1992 (2014-04-07 16:37:35)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Tschang Tschiu-Ling resp. Chang Chiu-ling (673–740). Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Jiuling . Legu ankaŭ: http: // en. wikisource. org/ wiki/ A_Chi ese_Biographical_ Dictionary/ Chang_Chiu-ling .

http://www.poezio.net/version?poem-id=987&version-id=1993,1990,1992