1/2

Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,
Der Wasserfall  La akvofalo  La akvofalo

tradukita de Manfred Hausmann tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de Xiong Linping

Blindlings schießen die purpurnen

Wasser über den Abbruch und dröhnen

hinab. Und die Röte zerreißt und ein

blasser Gischtrauch zuckt aus dem Fel-

sengrab. In den Himmeln, in den Tiefen wehen Schleier und erglühn. Sträucher wabern, Bäume triefen, wo die Nebel niedersprühn. Glimmend auf dem Schaum der

Schründe schwebt ein Bogen aus buntem

Duft. Und das Stürzende brüllt, als

entstünde Donner um Donner in klarer Luft. Aus dem Grün der Wälder wuch-

ten Klippen empor zu toter Gestalt. Aber in den hallenden Schluchten rast des Lebens Urgewalt.

Blinde sin ĵetas purpur’

akvofala en la abismon tie ĉi. Kaj disiĝas la ruĝo kaj pala akvofumo eliĝas el ĝi. De l’ altej’ nebulvualo subeniĝas tie ĉi, ĝi ruliĝas tra la valo, de la arboj gutas ĝi. Glime sur la ŝaŭm’

ŝvebanta estas arko el odor’ kaj la akvo estas bruanta kvazaŭ tondro en la for’. El la verdo de l’ arbaro rokoj supren levas sin. La prafort’ de l’ vivantaro bolas jen en la ravin’.

De alto de dek-mil futoj,

kvazaŭ de la ĉielo

la kaskado fluge ĵetas sin suben, kaj ĉirkaŭ ĝi prezentiĝas nimbo jen ruĝa jen purpura. Ĝi, ŝajnante esti ĉielarko sub la

suno, rekte falas inter arboj kaj tra la

nebulo; en la serena vetero aŭdeblas bruo de vento kaj pluvo. Kiel majestas la monto Lushan! La nebulo kaj la akvo harmonie kunfandiĝas en fean iluminaci-

on.

…  …  …

2/2

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-987-1992 (2014-04-07 16:37:35)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Tschang Tschiu-Ling resp. Chang Chiu-ling (673–740). Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Jiuling . Legu ankaŭ: http: // en. wikisource. org/ wiki/ A_Chi ese_Biographical_ Dictionary/ Chang_Chiu-ling .

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-12.

Arg-987-1993 (2014-04-07 16:42:27)

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en Esperanton de Xiong Linping.

Arg-987-1991 (2014-04-03 10:44:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=987&version-id=1992,1993,1991