1/1

Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,

Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ La akvofalo

La akvofalo

übersetzt von Manfred Retzlaff  übersetzt von Xiong Linping

Wàn zhàng hóng quán luò tiáo tiáo bàn zǐ fēn bēn liú xià zá shù sǎ luò chū chóng yún rì zhào hóng ní sì tiān qīng fēng yǔ wén líng shān duō xiù sè kōng shuǐ gòng yīn yūn Blinde sin ĵetas purpur’ akvofala en la abismon tie ĉi. Kaj disiĝas la ruĝo kaj pala akvofumo eliĝas el ĝi. De l’ altej’ nebulvualo subeniĝas tie ĉi, ĝi ruliĝas tra la valo, de la arboj gutas ĝi. Glime sur la ŝaŭm’ ŝvebanta estas arko el odor’ kaj la akvo estas bruanta kvazaŭ tondro en la for’. El la verdo de l’ arbaro rokoj supren levas sin. La prafort’ de l’ vivantaro bolas jen en la ravin’.

De alto de dek-mil futoj,

kvazaŭ de la ĉielo

la kaskado fluge ĵetas sin suben,

kaj ĉirkaŭ ĝi prezentiĝas nimbo jen ruĝa jen purpura. Ĝi, ŝajnante esti ĉielarko sub la suno, rekte falas inter arboj kaj tra la nebulo; en la serena vetero aŭdeblas bruo de vento kaj pluvo. Kiel majestas la monto Lushan! La nebulo kaj la akvo harmonie kunfandiĝas en fean iluminacion.

Verfasser dieses ĉinaGedichtes ist Zhāng Jiǔ Líng.

Arg-987-1990 (2014-04-04 19:34:22)

Pri la poeto vidu la retejon http: // ja. wikipedia. org/ wiki/ её�д��й�� respektive http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Jiuling . La titolo signifas: “De Hukou mi rigardas la akvofalon de la monto Lushan”.

Übersetzung des ĉinaGedichtes “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” von Zhāng Jiǔ Líng ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 2013-12.

Arg-987-1993 (2014-04-07 16:42:27)

Übersetzung des ĉinaGedichtes “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” von Zhāng Jiǔ Líng ins Esperanto durch Xiong Linping.

Arg-987-1991 (2014-04-03 10:44:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=987&version-id=1990,1993,1991