1/2

Rose Ausländer,  Rose Ausländer,
Versöhnung  Repaciĝo

tradukita de Manfred Retzlaff

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Ree mateno sen fantomoj En la roso briletas la ĉielarko kiel signo de l’ repaciĝo.

Vi rajtas ĝoji pri la perfekta konstruo de l’ rozo Vi rajtas en la verda labirinto perdiĝi kaj retroviĝi en klara formo.

Vi ratas esti homo fidoplena

La mateno roso rakontas al vi fabelojn. Vi rajtas nove ordigi la aĵojn koloron disdoni kaj ree beldiri

En tiu ĉi mateno vi kreanto kaj kreito

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rose Ausländer (civila nomo: Rosalie Beatrice Scherzer, ∗1901-05-11 – †1988-01-03).

Arg-980-1977 (2014-03-19 10:09:01)

Tiu ĉi poemo aperis en “Frau und Mutter”, revuo de la “Katolika Virin-komunumo de Germanio”, “Katholische Frauengemeinschaft Deutschlands”, eldono 03/2014. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. phil-fak. uni-duesseldorf de/ frauenarchiv/ gedicht/ gedichte/ auslaender_versoehnung. html . Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rose_AuslГ�nder .

Traduko de la Germana poemo “Versöhnung” de Rose Ausländer (civila nomo: Rosalie Beatrice Scherzer, ∗1901-05-11 – †1988-01-03) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-03-18.

Arg-980-1978 (2014-03-18 15:54:39)

http://www.poezio.net/version?poem-id=980&version-id=,1977,1978