1/2

Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,

Le Corbeau et Le Renard La korvo kaj la vulpo Der Rabe und der Fuchs

translated by Pejno Simono translated by Theodor Etzel.

Maître Corbeau, sur un arbre

perché, Tenait en son bec un fromage. Maître Renard, par l’odeur

alléché, Lui tint à peu près ce langage : �Hé ! bonjour, Monsieur du Cor-

beau. Que vous êtes joli ! que vous me

semblez beau ! Sans mentir, si votre ramage Se rapporte à votre plumage, Vous êtes le Phénix des hôtes de

ces bois.� A ces mots le Corbeau ne se sent

pas de joie ; Et pour montrer sa belle voix, Il ouvre un large bec, laisse tom-

ber sa proie. Le Renard s’en saisit, et dit :

�Mon bon Monsieur, Apprenez que tout flatteur Vit aux dépens de celui qui

l’écoute : Cette leçon vaut bien un fromage,

sans doute.� Le Corbeau, honteux et confus, Jura, mais un peu tard, qu’on ne

l’y prendrait plus.

Fraŭlo Korvo, jen arbopin-

te, Tenis enbeke fromaĝon. Fraŭlo Vulpo, tiun spurinte, Voĉis allogan omaĝon. “He, saluton, sinjoro Kor-

vul’. Vi bela! Vi rava! Vi ĝu’ por

l’ okul’! Sincere, se via fanfaro Egalus al via plumaro, Vi estus fenikso de l’ boska

popol’.” La Korvo ĝojegis ĉe tiu pa-

rol’. Li por najtingali La bekon malŝlosis, igante

la predon elfali. La Vulpo ĝin kaptis kaj diris

“Bona moŝto, Ke flatado je l’ kosto De l’ aŭdintoj bonvivas, ler-

nu vi nu. Valoras fromaĝon do tiu in-

stru’.” La Korvo, konfuza kaj hon-

ta, Malfrue nun ĵuris pri klero

estonta.

Herr Rabe auf dem Baume

hockt, Im Schnabel einen Käs. Herr Fuchs, vom Dufte ange-

lockt, Ruft seinem Witz gemäß: �Ah, Herr Baron von Rabe, Wie hübsch Ihr seid, wie stolz

Ihr seid! Entspricht auch des Gesanges

Gabe Dem schönen schwarzen Feier-

kleid, Seid Ihr der Phönix-Vogel un-

ter allen!� Der Rabe hört’s mit höchstem

Wohlgefallen, Läßt gleich auch seine schöne

Stimme schallen. Da rollt aus dem Rabenschna-

bel der Fraß Dem Fuchs ins Maul, der unten

saß. Der lachte: �Dank für die Be-

scherung! Von mir nimm dafür die Beleh-

rung: Ein Schmeichler lebt von dem,

der auf ihn hört. Die Lehre ist gewiß den Käse

wert.� Der Rabe saß verdutzt und

schwor: Das käm ihm nicht noch einmal

vor.

…  …  …

2/2

Author of this French poem is Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12).

Arg-975-1963 (2014-03-13 13:10:40)

Pri la verkinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Jean_de_La_Fontaine .

Translation of the French poem “Le Corbeau et Le Renard” by Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) into Esperanto by Pejno Simono (Simon Edward Adrian Payne, ∗1941-12-23).

Arg-975-1964 (2014-03-13 13:17:21)

Pri la tradukinto vidu la retejojn http: // fr. wikipedia. org/ wiki/ Simon_Edward_ Adrian_Payne respektive http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Pejno_Simono .

Translation of the French poem “Le Corbeau et Le Renard” by Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) into German by Theodor Etzel. (civila nomo: Theodor Schulze, ∗1873-01-09 – †1930-08-19).

Arg-975-1965 (2014-03-13 21:06:31)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ La+ ontaine, +Jean+ de/ Versfabeln/ Fabeln/ Der+ Rabe+ und+ der+ Fuchs . Aliaj germanigo de poemo de Jean de la Fontaine troviĝas en http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ La+ Fontaine, +Jean+ de/ Versfabeln/ Fabeln . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikisource. org/ wiki/ Theodor_Etzel .

http://www.poezio.net/version?poem-id=975&version-id=1963,1964,1965