1/2

Wilhelm Busch,  Wilhelm Busch,
Die Fliege  La muŝo

tradukita de laborgrupo 100 jaroj Esperanto en Kronach

Dem Herrn Inspektor tut’s so gut Wenn er nach Tisch ein wenig ruht.

Jen, post la manĝ’, kiam li satas, la inspektor’ ripozi ŝatas.

Da kommt die Fliege mit Gebrumm Und surrt ihm vor dem Ohr herum.

Sed venas muŝo, kiu zumas kaj la orelon ĉirkaŭumas.

Und aufgeschreckt aus halbem Schlummer, Schaut er verdrießlich auf den Brummer.

Ektimigita el dormeto, la viro diras: “Nun kvieto!”

Die böse Fliege! Seht nun hat se Sich festgesetzt auf seiner Glatze La muŝo nun, vi tion vidas, sur lia kalva kapo sidas.

“Wart nur, du unverschämtes Tier! Anitzo aber komm ich dir!”

“Mi kaptos vin, malica besto!” li krias kun minaca gesto.

Behutsam schleicht er nach der Tasse, Dass er die Fliege da erfasse.

Al tablo iras li singarde, sed psike bolas li jam arde!

Perdautz! - Darin ist er gewandt - Er hat sie wirklich in der Hand.

Spektaklo jen, rigardu lin, li kun lerteco kaptas ĝin!

Hier schaut er nun mit großer List, Wo sie denn eigentlich wohl ist.

Nun, post la ĉas’ kontrolas li kaptitan beston tie ĉi.

Surr! - Da! Sie ist schon wieder frei Ein Bein, das ist ihr einerlei Jen! Zum! La muŝo pro teruro sin liberigas, sed sen kruro.

…  …

2/2

Jetzt aber kommt er mit der Klappe, Dass er sie so vielleicht ertappe.

Sed nun li kun batilo venas, la vervon li ne plu retenas.

Und um sie sicher zu bekommen, Hat er den Sorgenstuhl erklommen.

Do, kaj por certe kapti ĝin sur seĝon li starigas sin.

Rumsbums! Da liegt der Stuhl und er. Die Fliege flattert froh umher.

Sed krak! La seĝo tuj rompiĝas, la muŝo ridas kaj foriĝas.

Da holt er aus mii voller Kraft Die Fliege wird dahingerafft.

Kaj nun per sia tuta forto la muŝon batas li al morto.

Und fröhlich sieht er das Insekt Am Boden leblos ausgestreckt.

La inspektoro kun kontento “Mi venkis!” diras li, sen pento.

Erquicklich ist die Mittagsruh, Nur kommt man oftmals nicht dazu.

La paŭzo ofte taŭgas pli, se muŝo estas ne ĉe vi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09).

Arg-971-1953 (2014-03-03 23:08:33)

Pri la poeto Wilhelm Busch vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Busch . La teksto de la poemo troviĝas sub http: // www. wilhelm-busch-seiten. de/ werke/ bilderbogen/ fliege. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Fliege” de Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09) en Esperanton de laborgrupo 100 jaroj Esperanto en Kronach.

Arg-971-1954 (2014-03-04 13:41:36)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la GEA-revuo “Esperanto aktuell”, n-ro 2014-1. La tradukon faris komune la partoprenintoj de la festo “Cent jaroj de Esperanto en Kronach (Bavario)”.