1/3

Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,
Дорога  La vojo  Дорога
tradukita de Владимир Иванович Карзин  tradukita de Соломон Наумович Высоковский

Сквозь темень кромешную к цели желанной Идём мы с мечтой благородной . Мерцает во тьме эта цель неустанно , Подобно звезде путеводной . И нас не страшат больше бесы ночные , Удары судьбы и насмешки сплошные . Кратчайший маршрут мы наметить сумели , И он доведёт нас до цели.

Tra densa mallumo briletas la celo,

Al kiu kuraĝe ni iras.

Simile al stelo en nokta ĉielo Al ni la direkton ĝi diras. Kaj nin ne timigas la noktaj fantomoj, Nek batoj de l’sorto, nek mokoj de l’homoj, Ĉar klara kaj rekta kaj tre difinita Ĝi estas, la voj’ difinita.

Сквозь мрак неприятья мы движемся к цели - Народов земли единенью. Та цель, как маяк, что спасает от мели, От распрей ведёт к примиренью. Нас тьма не страшит, что рождает кошмары, Насмешки толпы, поражений удары. Наш путь нами выбран, для нас он прекрасен: Он - прям, он - победен, он - ясен Дорогой, упорством пробитой. Так малые капли, что бьют непрестанно, Сильнее любого гранита. Надежда, упорство - вот наше богатство И символы знамени нашего братства. Мы цели достигнем, идя шаг за шагом, Под нас единяющим флагом.

Маршрут не меняя , всё прямо и прямо Нас сердце идти призывает . Ведь даже вода в постоянстве упрямом Гранитную твердь размывает . Надежда , упорство и долготерпенье - Вот принципы наши , и мы в упоенье Идём шаг за шагом , сквозь жизни заботы К плодам многолетней работы .

Nur rekte, kuraĝe kaj ne flankiĝante

Ni iru la vojon celitan!

Eĉ guto malgranda, konstante frapante, Traboras la monton granitan. L’espero, l’obstino kaj la pacienco - Jen estas la signoj, per kies potenco Ni, paŝo posto paŝo, post longa laboro Atingon la celon en gloro.

…  …  …

2/3

Мы сеем и сеем , забыв про невзгоды , О счастье потомков мечтая . Пусть часть семян сгинет , но долгие годы Мы трудимся не отдыхая . Не нужен ваш труд , все смеясь утверждают . Нет нужен , нет нужен , сердца повторяют . Смелее вперёд ! Будут славить нас внуки , Коль выдержим мы эти муки !

Ni semas kaj semas, neniam laciĝas, Pri l’tempoj estontaj pensante. Cent semoj perdiĝas, mil semoj perdiĝas - Ni semas kaj semas konstante. “Ho, ĉesu!” mokante la homoj admonas - “Ne ĉesu, ne ĉesu!” en kor’ al ni sonas - “Obstine antaŭen! La nepoj vin benos, Se vi pacience eltenos!”

Когда в злую засуху ветер суровый Увядший листок обрывает , Мы ветер лишь хвалим , ведь дерево новый Прилив свежих сил обретает . Наш орден отважный уже не погибнет И цель долгожданную всё же достигнет , Шагает он смело , в боях закалённый , Святою мечтой окрылённый !

Se longa sekeco aŭ ventoj subitaj

Velkantaj foliojn deŝiras,

Ni dankas la venton kaj, repurigitaj Ni forton pli freŝan akiras. Ne mortos jam via bravega anaro, Ĝin jam ne timigas la vento, nek staro, Obstine ĝi paŝas, provita, hardita, Al cel’ unu fojon signita!

Маршрут не меняя , всё прямо и прямо Нас сердце идти призывает . Ведь даже вода в постоянстве упрямом Гранитную твердь размывает . Надежда , упорство и долготерпенье - Вот принципы наши , и мы в упоенье Идём шаг за шагом , сквозь жизни заботы К плодам многолетней работы .

Nur rekte, kuraĝe kaj ne flankiĝante Ni iru la vojon celitan! Eĉ guto malgranda, konstante frapante, Traboras la monton granitan. L’espero, l’obstino kaj la pacienco - Jen estas la signoj, per kies potenco Ni, paŝo posto paŝo, post longa laboro Atingon la celon en gloro.

…  …  …

3/3

Traduko de la Esperanta poemo “La vojo” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Владимир Иванович Карзин.

Arg-969-1955 (2014-03-01 14:08:47)

Pri la tradukinto vidu la retejon . Aliaj rus-linvaj poemoj de la sama aŭtoro troviĝas sub http: // profilib. com/ chtenie/ 130043/ ladimir-karzin-pervye-shagi-v-esperanto-30-urokov-v-stikhakh-4. php . Vidu ankaŭ: http: // profilib. com/ kniga/ 130043/ vl dimir-karzin-pervye-shagi-v-esperanto-30-urokov-v-stikhakh. php Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-969-1950 (2014-03-01 10:57:16)

Traduko de la Esperanta poemo “La vojo” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Соломон Наумович Высоковский .

Arg-969-1956 (2014-03-05 22:20:50)