1/1

Тарас Григорьевич Шевченко ,  Тарас Григорьевич Шевченко ,
Testamento  Das Vermächtnis
tradukita de Ludmila Novikova  tradukita de Iwan Franko

Kiam mortos mi, amikoj, Mian tombon faru En la stepo larĝe vasta De Ukrajno kara. Por ke vidu mi la valojn, Dnepron, krutajn bordojn, Por ke aŭdu mi muĝantajn Pro impeto ondojn.

Wenn ich sterbe, so bestattet Mich auf eines Kurhans Zinne, Mitten in der breiten Steppe Der geliebten Ukraine, – Daß ich grenzenlose Felder Und den Dnipr und seine Schnellen Sehen kann und hören möge Das Gebraus der großen Wellen.

Kiam sangon malamikan For de l’ ter’ Patria Portos ili al la maro, Eltombiĝos mi ja. Lasos ĉion kaj al Dio Portos mian pion, Preĝos verve... Sed ĝis tio Mi ne scias Dion!

Wenn sie von der Ukraine

Schwemmen fort ins Meer und schleppen Feindesblut und Feindesleichen, Dann verlass’ ich Berg und Steppen, Schwinge bis zum Gott empor mich Von dem Sturme hingerissen Um zu beten, – doch bis dahin Will von keinem Gott ich wissen.

Tombon faru kaj ekstaru, Ŝiru ĉenan feron Kaj aspergu per tirana Sango la liberon! Kaj en nova familio, La libera, forta, Ne forgesu rememori Min per danko vorta!

Ja, begrabt mich und erhebt euch, Und zersprenget eure Ketten, Und mit schlimmem Feindesblute Möge sich die Freiheit röten! Und am Tag, der euch die Freiheit Und Verbrüderung wird schenken, Möget ihr mit einem stillen, Guten Worte mein gedenken.

Traduko de la ukraina poemo “Заповiт” de Тарас Григорьевич Шевченко (∗1814-02-25 – †1861-02-26) en Esperanton de Ludmila Novikova.

Arg-955-1934 (2014-01-04 16:34:27)

Traduko de la ukraina poemo “Заповiт” de Тарас Григорьевич Шевченко (∗1814-02-25 – †1861-02-26) en la Germanan de Iwan Franko (∗1856-08-27 – †1916-05-28).

Arg-955-1935 (2014-01-03 14:19:49)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en la retejo http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_VermГ�chtnis_ ( Schewtschenko) . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikisource. org/ wiki/ Iwan_Franko .

http://www.poezio.net/version?poem-id=955&version-id=,1934,1935