1/2

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Anbetung  Adoro
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

Laŭvorta retraduko

Mit unserer Königsmacht ritten wir herbei schweren Herzens. Es schneite tags- und nachtsüber, als wir von weither kamen.

Kun nia reĝpotenco ni alrajdis pezakore. Tag-nokte neĝis ti ĉi, dum venis ni defore.

In die Hütte treten wir das Kind erblickend, wir beugen uns vor diesem, die Hände faltend.

En la kabanon iras ni infanon ekvidante, nin klinas antaŭ tiu ĉi, la manojn kunfaldante.

Die Myrrhe ist hier, das Gold und der Weihrauch. Du lächelst, du verwirrst uns ganz, o Kind.

La mirho estas tie ĉi, la or’ kaj olibano. Ridetas vi, konfuzas vi nin tute, ho infano.

Wir haben dich anders geglaubt. Wir treten ins Dunkel, vom Haupt nehmen wir sie ab, der Kronen goldene Schönheit.

Alian ni ja kredis vin. Ni iras en malhelon, de l’ kapo ni deprenas ĝin, de l’ krono oran belon.

Ja alles, was wir wissen, das ganze menschhliche Wissen, es ist ja nicht wichtig für uns. Vergessen wir dieses!

Ja ĉion, kion scias ni, la tutan homan scion, ne gravas tio ja por ni, forgesu ni ĉi tion!

Das Ich, das sich erschuf über anderen, o, wo soll ich es nun finden? In unserem Innern?

La mio, kiu kreis sin^{2}

supere de aliaj,

ho, kie ni nun trovu ĝin, ĉu en internoj niaj?

Wir neigen uns nun vor dir, mit unserem Kummer. Und uns neigend fühlen wir: Alles Elend endet.

Ni klinas nin nun antaŭ vi, kun aflikteco nia. Kaj nin klinante sentas ni: Mizer’ finiĝas ĉia.

…  …

2aŭ:

La “mi” kreinta iam sin

2/2

Du schütteln die Pferde sich mit den Glocken klingelnd. Ohne Geräusch fallen darauf Schneeflocken ganz still.

Jen skuas la ĉevaloj sin

tintante sonorile.

Sen bruo falas super ĝin neĝflokoj tre trankvile.

Traduko de la Germana poemo “Anbetung” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-952-1926 (2014-01-07 18:53:07)

Wörtliche Rückübersetzung ins Deutsche. Laŭvorta retraduko en la germanan.

Traduko de la Germana poemo “Anbetung” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-952-1921 (2014-01-10 16:21:40)

http://www.poezio.net/version?poem-id=952&version-id=1926,1921