1/1

Joseph Mohr,  Joseph Mohr,
Sankta nokto  Stille Nacht, heilige Nacht

tradukita de Richard Schulz

Übliche Version

Pacplena nokt’,dormas la mond’! Sankta nokt’, ĉie en rond’! Viglas sole la tre kara par’. Ĉarma knabo kun bukla harar’, Dormu en Dia ripozo, Dormu en Dia ripoz’!

1. Stille Nacht, heilige Nacht! Alles schläft, einsam wacht nur das traute, hochheilige Paar. �Holder Knabe im lockigen Haar, schlaf in himmlischer Ruh’, schlaf in himmlischer Ruh’!”

Pacplena nokt’! Aŭdas paŝtist’ ... Sankta nokt’! ... famon pri Krist’. De l’ anĝel’ haleluja la vok’ Laute sonas tra ĉiu ajn lok’: Venis por savi vin Kristo! Venis por savis vin Krist’!

2. Stille Nacht, heilige Nacht! Gottes Sohn, o, wie lacht Lieb’ aus deinem göttlichen Mund, da uns schlägt die rettende Stund’, Christ, in deiner Geburt, Christ, in deiner Geburt.

Pacplena nokt’! Filo de Di’! Sankta nokt’! Jen la Mesi’! Amo ridas el via vizaĝ’; Nia estas fervora omaĝ’, Kristo, pro via naskiĝo, Kristo, pro via naskiĝ’.

3. Stille Nacht, heilige Nacht! Hirten erst kundgemacht. Durch der Engel Halleluja tönt es laut von fern und nah: “Christ, der Retter ist da, Christ, der Retter ist da.”

Traduko de la Germana poemo “Stille Nacht, heilige Nacht” de Joseph Mohr (∗1792 – †1848) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1981-12.01.

Arg-94-1191 (2014-12-24 17:39:38)

Tiu chi traduko aperis 1981-12-01 en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiujn eldonis la tradukinto Richard Schulu (Rikardo Shulco). Tie estis indikita ankau la melodio de tiu mondvaste konata germana kristnaska kanto. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Mohr (∗1792 – †1848), publikigita 1818-12-24.

MR-011-2 / Arg-94-190 (2014-12-24 17:49:55)

Die ursprüngliche Fassung des Liedes enthält sechs Sttophen. Die Melodie stammt von dem Organist Franz Xaver.

http://www.poezio.net/version?poem-id=94&version-id=1191,190