1/2

Joseph Mohr,  Joseph Mohr,  Joseph Mohr,

Sankta nokto Stille Nacht, heilige Nacht

Sankta nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Richard Schulz

Übliche Version

1. Sankta nokt’ estas nun ja! Dormas jam ĉie la homoj krome de l’ kara par’. “Kara knabo en bukla harar’, dormu vi en la trankvil’, dormu vi en la trankvil’!”

1. Stille Nacht, heilige Nacht! Alles schläft, einsam wacht nur das traute, hochheilige

Paar. �Holder Knabe im lockigen

Haar, schlaf in himmlischer Ruh’, schlaf in himmlischer Ruh’!”

Pacplena nokt’,dormas la

mond’! Sankta nokt’, ĉie en rond’! Viglas sole la tre kara par’. Ĉarma knabo kun bukla ha-

rar’, Dormu en Dia ripozo, Dormu en Dia ripoz’!

2. Sankta nokt’ estas nun ja! Fil’ de Di’, kiom da amo elradias el vi! Nun per vi ja saviĝis ni, Krist’, pro via naskiĝ’, Krist’, pro via naskiĝ’.

2. Stille Nacht, heilige Nacht! Gottes Sohn, o, wie lacht Lieb’ aus deinem göttlichen

Mund, da uns schlägt die rettende

Stund’, Christ, in deiner Geburt, Christ, in deiner Geburt.

Pacplena nokt’! Aŭdas paŝtist’

... Sankta nokt’! ... famon pri

Krist’. De l’ anĝel’ haleluja la vok’ Laute sonas tra ĉiu ajn lok’: Venis por savi vin Kristo! Venis por savis vin Krist’!

3. Sankta nokt’ estas nun ja! Savon nun ĝi al la mondo portis, vidigas ĝi la plenecon de l’ graco al ni: Dion en homa figur’, Dion en homa figur’.

3. Stille Nacht, heilige Nacht! Hirten erst kundgemacht. Durch der Engel Halleluja tönt es laut von fern und nah: “Christ, der Retter ist da, Christ, der Retter ist da.”

Pacplena nokt’! Filo de Di’! Sankta nokt’! Jen la Mesi’! Amo ridas el via vizaĝ’; Nia estas fervora omaĝ’, Kristo, pro via naskiĝo, Kristo, pro via naskiĝ’.

4. Sankta nokt’ estas nun ja! La potenc’ nun de la patra amo verŝiĝas en Lin, grace, patre brakumas Li nin, la popolojn de l’ mond’, la popolojn de l’ mond’.

…  …  …

2/2

5. Sankta nokt’ estas nun ja! La Sinjor’ jam en pratemp’ promesis, ne plu kun ko-

ler’, al ni homoj sur tiu ĉi Ter’ la pardonemon de Li, la pardonemon de Li.

6. Sankta nokt’ estas nun ja! Sonas Haleluja’ sur la Tero nun ĉie ĉi. Al paŝtistoj sciiĝis ĝi: “La Savint’ venis jen, la Savint’ venis j44. 2.en.”

Traduko de la Germana poemo “Stille Nacht, heilige Nacht” de Joseph Mohr (∗1792 – †1848) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2000-12.

Arg-94-191 (2006-04-27 13:10:54)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Mohr (∗1792 – †1848), publikigita 1818-12-24.

MR-011-2 / Arg-94-190 (2014-12-24 17:49:55)

Die ursprüngliche Fassung des Liedes enthält sechs Sttophen. Die Melodie stammt von dem Organist Franz Xaver.

Traduko de la Germana poemo “Stille Nacht, heilige Nacht” de Joseph Mohr (∗1792 – †1848) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1981-12.01.

Arg-94-1191 (2014-12-24 17:39:38)

Tiu chi traduko aperis 1981-12-01 en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiujn eldonis la tradukinto Richard Schulu (Rikardo Shulco). Tie estis indikita ankau la melodio de tiu mondvaste konata germana kristnaska kanto. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=94&version-id=,191,190,1191