1/1

Михаил Юрьевич Лермонтов,  Михаил Юрьевич Лермонтов,
Mein Vaterland  La patrio
translated by Erich Weinert  translated by Konstantin Gusev

Ich liebe dieses Land, doch mit besondrer Liebe!. Vergebens nur erforscht sie mein Verstand. Nicht Ruhm, vom Rauch der Opfer trübe, noch satter Hochmut, nur, weil es mein Vaterland. noch leerer Götzendienst um Überlieferungen - davon hat nie mein Herz in Schwärmerei gesungen.

Patrion amas mi, sed per la sento stranga! Ne venkos ĝin prudento. Kaj ne gloro Gajnita brave en la lukto sanga, Nek de la paca viv fiera floro, Nek de la oldaj tempoj mit’ praava Min provus veki al la revo rava.

Doch lieb ich es - warum? Ich weiß es nicht! - Ich liebe deiner Steppen kaltes Schweigen. der endlos weiten Wälder Wipfelneigen, den Fluß, der frühlingswild aus seinen Ufern bricht – Auf einem Bauemkarrn zu poltern durch die Weiten tief in die Nacht zu senken mein Gesicht, wo mir herüberblinkt aus ruhnden Dunkelheiten mit trübem Blick der Dörfer stilles Licht; Sed amas mi, sen scii mem pro kio, Silentan vaston de la stepoj fridaj, Inundon de l’riveroj jam senbridaj, Senbordajn arbaregojn de Rusio. Mi amas laŭ la kampaj vojoj tristaj Veturi ĉare tra la stepa foro, Serĉante tremon de la fajroj distaj, Vilaĝon kaj azilon por nokthoro.

ich lieb den Rauch der Stoppelbrände die dunkle Föhre nachts am Wald, im golden wogenden Gelände der Birken schimmernde Gestalt. Mit Wonne, die nur wenige kennen, seh ich die Bauernhütten klein, mit Stroh gedeckt, die vollen Tennen. der Fensterläden Schnitzerein in Lieb, in Feierabendkühle zu sitzen, wo die Jugend schwärmt und stampft und pfeift im Tanzgewühle, und wo man singt und trinkt und lärmt.

Mi logas la fumet’ maldolĉa De la falĉita grenkamparo, Sur la monteto - geo sorĉa: La blanka svelta betulparo. Kun ĝoj’, por multaj nekonata, Mi vidas la draŝejon plenan, Orbrilon de la pajlo ĥata, Vesperon rosan kaj serenan. Kaj dum la festo kamparana Min ravas ĝis la horo tarda, Kun fajf’ ebria akompana, La vilaĝana danco arda.

Translation of the Russian poem “Родина” by Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) into German by Erich Weinert.

Arg-946-1907 (2013-12-12 11:13:04)

Vidu la retejon http: // www. winter-zeulenroda. de/ webseiten/ lermontov. htm .

Translation of the Russian poem “Родина” by Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) into Esperanto by Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-946-1905 (2013-12-10 13:10:07)

Tiun ĉi esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la revuo “Moskvaj Novaĵoj”, provnumero en Esperanto de Aprilo 1989. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

http://www.poezio.net/version?poem-id=946&version-id=1907,1905