1/3

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Mein Vaterland  La patrio  Родина

tradukita de N. N. 75 tradukita de Konstantin Gusev

Wohl hab’ ich Liebe für mein Va-

terland, Doch Liebe eigner Art, die zu be-

meistern Nicht mehr vermag der prüfende

Verstand. Für Barbarei kann ich mich nicht

begeistern, Nicht in der Jetztzeit, nicht im Al-

terthum. Ich liebe nicht den bluterkauften

Ruhm, Patrion amas mi, sed per la

sento stranga! Ne venkos ĝin prudento.

Kaj ne gloro Gajnita brave en la lukto

sanga, Nek de la paca viv fiera flo-

ro, Nek de la oldaj tempoj mit’

praava Min provus veki al la revo

rava.

Люблю отчизну я, но странною любовью! Не победит ее рассудок мой. Ни слава, купленная кровью, Ни полный гордого доверия

покой, Ни темной старины заветные

преданья Не шевелят во мне отрадного

мечтанья.

Ich liebe nicht die stolze Zuver-

sicht Die sich auf Bajonette stützt —

auch nicht Den Heilgenschein des Ruhms aus

alten Tagen, Davon die Lieder melden und die

Sagen. Doch seh’ ich gern, - weiß selbst

nicht recht warum - Der endlos wüsten Steppen kaltes

Schweigen, Wenn welk die Halme sich zur Er-

de neigen Und nichts erschallt als Zwit-

schern und Gesumm.

Sed amas mi, sen scii mem

pro kio, Silentan vaston de la stepoj

fridaj, Inundon de l’riveroj jam

senbridaj, Senbordajn arbaregojn de

Rusio. Mi amas laŭ la kampaj vo-

joj tristaj Veturi ĉare tra la stepa foro, Serĉante tremon de la fajroj

distaj, Vilaĝon kaj azilon por nokt-

horo.

Но я люблю — за что, не

знаю сам — Ее степей холодное

молчанье, Ее лесов безбрежных

колыханье, Разливы рек ее подобные

морям; Проселочным путем люблю скакать в телеге И, взором медленным пронзая ночи тень, Встречать по сторонам, вздыхая о ночлеге, Дрожащие огни печальных

деревень.

…  …  …

2/3

Gern hör’ ich auch der Wälder

nächtig Rauschen, Mag gern dem Wellgetös der

Ströme lauschen, Wenn sie im Frühling eisesfrei um-

her Die Lande überschwemmen wie

ein Meer. Ich lieb’ es auch, durch Dorf und

Feld zu jagen, Den Weg zu suchen durch das

nächt’ge Dunkel, Wo Keiner Antwort giebt auf mei-

ne Fragen Als ferner Hütten zitterndes Ge-

funkel. Den Stoppelbrand der Felder seh’

ich gerne, Die weißen Birken an der Flüsse

Borden, Die Karawanenzüge aus der Ferne Der wandernden Nomadenhorden.

Mi logas la fumet’ maldolĉa De la falĉita grenkamparo, Sur la monteto - geo sorĉa: La blanka svelta betulparo. Kun ĝoj’, por multaj neko-

nata, Mi vidas la draŝejon plenan, Orbrilon de la pajlo ĥata, Vesperon rosan kaj serenan. Kaj dum la festo kampara-

na Min ravas ĝis la horo tarda, Kun fajf’ ebria akompana, La vilaĝana danco arda.

Люблю дымок спаленной

жнивы, В степи ночующий обоз, И на холме средь желтой

нивы Чету белеющих берез. С отрадой многим

незнакомой Я вижу полное гумно, Избу, покрытую соломой, С резными ставнями окно; И в праздник, вечером

росистым, Смотреть до полночи готов На пляску с топаньем и

свистом Под говор пьяных

мужичков.

Mit einer Freude die nicht Alle

kennen, Seh’ ich im Herbst die korn-

gefüllten Tennen, Das Bauernhaus mit strohbedeck-

tem Dache, Geschnitzten Läden vor dem Fen-

sterfache. Und sonntags gern in

träumerischer Ruh Seh’ ich dem Lärm betrunkner

Bauern zu, Wenn stampfend sie im Tanz die

Schritte messen, In Lust und Lärm der Woche Qual

vergessen.

…  …  …

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Родина” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de N. N. 75.

Arg-946-1906 (2013-12-11 22:08:27)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en la poem-kolekto “” sub http: // gedichte. xbib. de/ Lermontow_gedicht_026. +Mein+ Vaterland. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Родина” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-946-1905 (2013-12-10 13:10:07)

Tiun ĉi esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la revuo “Moskvaj Novaĵoj”, prov-numero en Esperanto de Aprilo 1989. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-946-1902 (2013-12-10 18:54:55)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ MiД�ail_Lermontov . La ruslingvan tekston de la poemo mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // www. sbornik-stihov. ru/ lermontov326. html .