1/2

Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,
Down deep within the cellar  En kel’ profunda sidas mi
tradukita de John Oxenford  tradukita de Joachim Gießner

Down deep within the cellar, here Against a butt I rest, Sir, My heart of ev’ry care I clear, And swear I’ll have the best, Sir.

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino kaj antaŭ mi da vino ĝi de bona origino.^{2}

The cellar man taps any cask, I choose by nod or winking; He fills the glass, he loves his task As I love drinking, drinking!

La vinkelist’ laŭ oportun’, li ĝojas, se mi drinkas, Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

The demon thirst I could withstand, Nay, if I could, would kill it; I therefor take my glass in hand And with good liquor fill it.

Soif’ turmentas, ĉi demon’, ĝin devas mi forpeli. Kaj tre efikas la propon’ per vino tion celi.

The world then wears a hue so gay, It nearly sets me blinking; All evil thoughts I scare away, While drinking, drinking, drinking!

La mond’ ŝajnigas nun, ke ĝi sin rozkolore ŝminkas: Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

…  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas jenan ŝanĝon: En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino. Ja estas vin’ en tiu ĉi de bona origino.

2/2

Bu oh, at ev‘ry glass I drain, That ragging thirst increases, To drown it, tiplers strive in vain, It never, never ceases.

Sed la soifo kreskas nur post ĉiu freŝa vino, la konsekvenc’ de la natur’ pro trinkofest’ sen fino.

Yet where’s the odds if down I fall? E’en now I feel a sinking; I do not harm, wish well to all, While drinking, drinking, drinking!

Konsolas min, dum sen konsci’ al planko mi nun sinkas: Neniun suferigis mi, sed trinkas, trinkas, trinkas.

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en la Anglan de John Oxenford.

Arg-944-1898 (2013-12-04 10:09:38)

Pri la tradukinto John Oxenford vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ John_Oxenford .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-944-1897 (2013-12-03 19:31:25)

Tiu ĉi traduko troviĝas sub “Weblinks” en la vikipedia paĝo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner . La kanto estas interalie aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= GvyJZoqzw-8 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=1898,1897