1/2

Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,

En kel’ profunda sidas mi Je plena glaso tie ĉi Down deep within the cellar

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Karl Vanselow tradukita de John Oxenford

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino kaj antaŭ mi da vino ĝi de bona origino.^{2} Ĉe plena glaso tie ĉi La zorgojn mi forgesis. La vinon engorĝigis mi, Sed la soif’ ne ĉesis.

Down deep within the cellar, here Against a butt I rest, Sir, My heart of ev’ry care I clear, And swear I’ll have the best, Sir.

La vinkelist’ laŭ oportun’, li ĝojas, se mi drinkas, Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

Do jam denove logas min La glas’ kun rea pleno. Dum plu mi trinkas ankaŭ

ĝin, Revenas la ĉagreno.

The cellar man taps any cask, I choose by nod or winking; He fills the glass, he loves his task As I love drinking, drinking!

Soif’ turmentas, ĉi demon’, ĝin devas mi forpeli. Kaj tre efikas la propon’ per vino tion celi.

................................ ................................ ................................ ................................

The demon thirst I could with-

stand, Nay, if I could, would kill it; I therefor take my glass in hand And with good liquor fill it.

La mond’ ŝajnigas nun, ke ĝi sin rozkolore ŝminkas: Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

................................ ................................ ................................ ................................

The world then wears a hue so gay, It nearly sets me blinking; All evil thoughts I scare away, While drinking, drinking, drin-

king!

Sed la soifo kreskas nur post ĉiu freŝa vino, la konsekvenc’ de la natur’ pro trinkofest’ sen fino.

Se ĉiam rekonstatas mi Ĉe ĉiu plua guto, Ke ĉiam plu kaj ĉiam pli Bongustas ĉiu guto, Bu oh, at ev‘ry glass I drain, That ragging thirst increases, To drown it, tiplers strive in vain, It never, never ceases.

Konsolas min, dum sen kons-

ci’ al planko mi nun sinkas: Neniun suferigis mi, sed trinkas, trinkas, trinkas.

Min premas, kara amikar’, Dolore la konscio, Ke devas mi rezigni, ĉar Ne decas la ebrio.

Yet where’s the odds if down I

fall? E’en now I feel a sinking; I do not harm, wish well to all, While drinking, drinking, drin-

king!

…  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas jenan ŝanĝon:

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino.

Ja estas vin’ en tiu ĉi de bona origino.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-944-1897 (2013-12-03 19:31:25)

Tiu ĉi traduko troviĝas sub “Weblinks” en la vikipedia paĝo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner . La kanto estas interalie aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= GvyJZoqzw-8 .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-944-2130 (2014-06-09 12:55:12)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 119. Pri la tradukinto vidu la vikepediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en la Anglan de John Oxenford.

Arg-944-1898 (2013-12-04 10:09:38)

Pri la tradukinto John Oxenford vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ John_Oxenford .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=1897,2130,1898