1/2

Karl Friedrich Müchler, Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,

En kel’ profunda sidas mi Down deep within the cellar Im tiefen Keller sitz ich hier

tradukita de Joachim Gießner

tradukita de John Oxenford

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino kaj antaŭ mi da vino ĝi de bona origino.^{2} Down deep within the cellar, he-

re Against a butt I rest, Sir, My heart of ev’ry care I clear, And swear I’ll have the best,

Sir.

Im tiefen Keller sitz ich hier bei einem Fass voll Reben bin frohen Muts und lasse mir vom allerbesten geben.

La vinkelist’ laŭ oportun’, li ĝojas, se mi drinkas, Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

The cellar man taps any cask, I choose by nod or winking; He fills the glass, he loves his

task As I love drinking, drinking!

Der Küfer zieht den Heber vor gehorsam meinem Winke reicht mir das Glas, ich halt´ s em-

por und trinke, trinke, trinke.

Soif’ turmentas, ĉi demon’, ĝin devas mi forpeli. Kaj tre efikas la propon’ per vino tion celi.

The demon thirst I could with-

stand, Nay, if I could, would kill it; I therefor take my glass in hand And with good liquor fill it.

Mich plagt der Dämon, Durst ge-

nannt doch um ihn zu verscheuchen, nehm’ ich mein Römerglas zur

Hand und lass mir Rheinwein reichen.

La mond’ ŝajnigas nun, ke

ĝi sin rozkolore ŝminkas: Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

The world then wears a hue so

gay, It nearly sets me blinking; All evil thoughts I scare away, While drinking, drinking, drin-

king!

Die ganze Welt erscheint mir nun in rosenroter Schminke, ich könnte niemand Leides tun und trinke, trinke, trinke.

Sed la soifo kreskas nur post ĉiu freŝa vino, la konsekvenc’ de la natur’ pro trinkofest’ sen fino.

Bu oh, at ev‘ry glass I drain, That ragging thirst increases, To drown it, tiplers strive in

vain, It never, never ceases.

Allein mein Durst vermehrt sich

nur bei jedem vollen Becher, das ist die leidige Natur der echten Rheinweinzecher;

…  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas jenan ŝanĝon:

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino.

Ja estas vin’ en tiu ĉi de bona origino.

2/2

Konsolas min, dum sen

konsci’ al planko mi nun sinkas: Neniun suferigis mi, sed trinkas, trinkas, trinkas.

Yet where’s the odds if down I

fall? E’en now I feel a sinking; I do not harm, wish well to all, While drinking, drinking, drin-

king!

Doch tröst ich mich, wenn ich zu-

letzt vom Faß zu Boden sinke, Ich habe keine Pflicht verletzt, ich trinke, trinke, trinke.

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-944-1897 (2013-12-03 19:31:25)

Tiu ĉi traduko troviĝas sub “Weblinks” en la vikipedia paĝo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner .

La  kanto  estas  in-
teralie  aŭdebla  en

http: // www. youtube. com/ watch? v= GvyJZoqzw-8 .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en la Anglan de John Oxenford.

Arg-944-1898 (2013-12-04 10:09:38)

Pri  la  tradukinto  John

Oxenford vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ John_Oxenford .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12).

Arg-944-1896 (2013-12-04 16:21:15)

La teksto troviĝas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text1425. html . Pri la verkinto Karl Müchler vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_ Friedrich_MГёchler kaj http: // bsbndb. bsb. lrz-muenchen. de/ sfz65927. html . Vidu ankaŭ: http: // www. lieder-archiv. de/ im_kueh en_keller_sitz_ich_ hier-notenblatt_502280. html . Angla-lingva version troviĝas en http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_ down_deep_within_the_ cellar. html . Vidu ankaŭ: http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_down_ deep_within_the_cellar. html . La muzik-notojn verkis en 1802 la opera kantisto Ludwig Fischer. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Fischer_( OpernsГ�nger) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=1897,1898,1896