1/2

Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,
Im tiefen Keller sitz ich hier  Je plena glaso tie ĉi

übersetzt von Karl Vanselow

Im tiefen Keller sitz ich hier bei einem Fass voll Reben bin frohen Muts und lasse mir vom allerbesten geben.

Ĉe plena glaso tie ĉi La zorgojn mi forgesis. La vinon engorĝigis mi, Sed la soif’ ne ĉesis.

Der Küfer zieht den Heber vor gehorsam meinem Winke reicht mir das Glas, ich halt´ s empor und trinke, trinke, trinke.

Do jam denove logas min La glas’ kun rea pleno. Dum plu mi trinkas ankaŭ ĝin, Revenas la ĉagreno.

Mich plagt der Dämon, Durst genannt doch um ihn zu verscheuchen, nehm’ ich mein Römerglas zur Hand und lass mir Rheinwein reichen.

................................ ................................ ................................ ................................

Die ganze Welt erscheint mir nun in rosenroter Schminke, ich könnte niemand Leides tun und trinke, trinke, trinke.

................................ ................................ ................................ ................................

Allein mein Durst vermehrt sich nur bei jedem vollen Becher, das ist die leidige Natur der echten Rheinweinzecher; Se ĉiam rekonstatas mi Ĉe ĉiu plua guto, Ke ĉiam plu kaj ĉiam pli Bongustas ĉiu guto,

…  …

2/2

Doch tröst ich mich, wenn ich zuletzt vom Faß zu Boden sinke, Ich habe keine Pflicht verletzt, ich trinke, trinke, trinke.

Min premas, kara amikar’,

Dolore la konscio,

Ke devas mi rezigni, ĉar

Ne decas la ebrio.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12).

Arg-944-1896 (2013-12-04 16:21:15)

La teksto troviĝas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text1425. html . Pri la verkinto Karl Müchler vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_ Friedrich_MГёchler kaj http: // bsbndb. bsb. lrz-muenchen. de/ sfz65927. html . Vidu ankaŭ: http: // www. lieder-archiv. de/ im_kueh en_keller_sitz_ich_ hier-notenblatt_502280. html . Angla-lingva version troviĝas en http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_down_deep_within_the_cellar. html . Vidu ankaŭ: http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_down_deep_within_ the_cellar. html . La muzik-notojn verkis en 1802 la opera kantisto Ludwig Fischer. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Fischer_ ( OpernsГ�nger) .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Im tiefen Keller sitz ich hier” von Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) ins Esperanto durch Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-944-2130 (2014-06-09 12:55:12)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 119. Pri la tradukinto vidu la vikepediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=1896,2130