1/2

Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,
Im tiefen Keller sitz ich hier  Je plena glaso tie ĉi  En kel’ profunda sidas mi
tradukita de Karl Vanselow  tradukita de Joachim Gießner

Im tiefen Keller sitz ich hier bei einem Fass voll Reben bin frohen Muts und lasse mir vom allerbesten geben.

Ĉe plena glaso tie ĉi La zorgojn mi forgesis. La vinon engorĝigis mi, Sed la soif’ ne ĉesis.

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino kaj antaŭ mi da vino ĝi de bona origino.^{2}

Der Küfer zieht den Heber vor gehorsam meinem Winke reicht mir das Glas, ich halt´ s empor und trinke, trinke, trinke.

Do jam denove logas min La glas’ kun rea pleno. Dum plu mi trinkas ankaŭ ĝin, Revenas la ĉagreno.

La vinkelist’ laŭ oportun’, li ĝojas, se mi drinkas, Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

Mich plagt der Dämon, Durst genannt doch um ihn zu verscheuchen, nehm’ ich mein Römerglas zur Hand und lass mir Rheinwein reichen.

................................ ................................ ................................ ................................

Soif’ turmentas, ĉi demon’, ĝin devas mi forpeli. Kaj tre efikas la propon’ per vino tion celi.

Die ganze Welt erscheint mir nun in rosenroter Schminke, ich könnte niemand Leides tun und trinke, trinke, trinke.

................................ ................................ ................................ ................................

La mond’ ŝajnigas nun, ke ĝi sin rozkolore ŝminkas: Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

…  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas jenan ŝanĝon: En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino. Ja estas vin’ en tiu ĉi de bona origino.

2/2

Allein mein Durst vermehrt sich nur bei jedem vollen Becher, das ist die leidige Natur der echten Rheinweinzecher; Se ĉiam rekonstatas mi Ĉe ĉiu plua guto, Ke ĉiam plu kaj ĉiam pli Bongustas ĉiu guto, Sed la soifo kreskas nur post ĉiu freŝa vino, la konsekvenc’ de la natur’ pro trinkofest’ sen fino.

Doch tröst ich mich, wenn ich zuletzt vom Faß zu Boden sinke, Ich habe keine Pflicht verletzt, ich trinke, trinke, trinke.

Min premas, kara amikar’, Dolore la konscio, Ke devas mi rezigni, ĉar Ne decas la ebrio.

Konsolas min, dum sen konsci’

al planko mi nun sinkas: Neniun suferigis mi, sed trinkas, trinkas, trinkas.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12).

Arg-944-1896 (2013-12-04 16:21:15)

La teksto troviĝas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text1425. html . Pri la verkinto Karl Müchler vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/

Karl_Friedrich_MГёchler  kaj  http: // bsbndb.
bsb. lrz-muenchen. de/ sfz65927. html .  Vidu  an-

kaŭ: http: // www. lieder-archiv. de/ im_kueh en_ keller_sitz_ich_hier-notenblatt_502280. html . Angla-lingva version troviĝas en http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_down_deep_ within_the_cellar. html . Vidu ankaŭ: http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_down_ deep_within_the_cellar. html . La muzik-notojn verkis en 1802 la opera kantisto Ludwig Fischer. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Fischer_( OpernsГ�nger) .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-944-2130 (2014-06-09 12:55:12)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 119. Pri la tradukinto vidu la vikepediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-944-1897 (2013-12-03 19:31:25)

Tiu ĉi traduko troviĝas sub “Weblinks” en la vikipedia paĝo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner . La kanto estas interalie aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= GvyJZoqzw-8 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=1896,2130,1897