1/2

Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,
Im tiefen Keller sitz ich hier  En kel’ profunda sidas mi Down deep within the cellar
tradukita de Joachim Gießner  tradukita de John Oxenford

Im tiefen Keller sitz ich hier bei einem Fass voll Reben bin frohen Muts und lasse mir vom allerbesten geben.

En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino kaj antaŭ mi da vino ĝi de bona origino.^{2} Down deep within the cellar, here Against a butt I rest, Sir, My heart of ev’ry care I clear, And swear I’ll have the best, Sir.

Der Küfer zieht den Heber vor gehorsam meinem Winke reicht mir das Glas, ich halt´ s empor und trinke, trinke, trinke.

La vinkelist’ laŭ oportun’, li ĝojas, se mi drinkas, Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

The cellar man taps any cask, I choose by nod or winking; He fills the glass, he loves his task As I love drinking, drinking!

Mich plagt der Dämon, Durst genannt doch um ihn zu verscheuchen, nehm’ ich mein Römerglas zur Hand und lass mir Rheinwein reichen.

Soif’ turmentas, ĉi demon’, ĝin devas mi forpeli. Kaj tre efikas la propon’ per vino tion celi.

The demon thirst I could withstand, Nay, if I could, would kill it; I therefor take my glass in hand And with good liquor fill it.

Die ganze Welt erscheint mir nun in rosenroter Schminke, ich könnte niemand Leides tun und trinke, trinke, trinke.

La mond’ ŝajnigas nun, ke ĝi sin rozkolore ŝminkas: Boneghumore fartas mi - kaj trinkas, trinkas, trinkas.

The world then wears a hue so gay, It nearly sets me blinking; All evil thoughts I scare away, While drinking, drinking, drinking!

…  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas jenan ŝanĝon: En kel’ profunda sidas mi ĉe plenbarel’ da vino. Ja estas vin’ en tiu ĉi de bona origino.

2/2

Allein mein Durst vermehrt sich nur bei jedem vollen Becher, das ist die leidige Natur der echten Rheinweinzecher; Sed la soifo kreskas nur post ĉiu freŝa vino, la konsekvenc’ de la natur’ pro trinkofest’ sen fino.

Bu oh, at ev‘ry glass I drain, That ragging thirst increases, To drown it, tiplers strive in vain, It never, never ceases.

Doch tröst ich mich, wenn ich zuletzt vom Faß zu Boden sinke, Ich habe keine Pflicht verletzt, ich trinke, trinke, trinke.

Konsolas min, dum sen konsci’ al planko mi nun sinkas: Neniun suferigis mi, sed trinkas, trinkas, trinkas.

Yet where’s the odds if down I fall?

E’en now I feel a sinking;

I do not harm, wish well to all, While drinking, drinking, drinking!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12).

Arg-944-1896 (2013-12-04 16:21:15)

La teksto troviĝas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text1425. html . Pri la verkinto Karl Müchler vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Friedrich_MГёchler kaj http: // bsbndb. bsb. lrz-muenchen. de/ sfz65927. html . Vidu ankaŭ: http: // www. lieder-archiv. de/ im_kueh en_keller_sitz_ich_hier-notenblatt_ 502280. html . Angla-lingva version troviĝas en http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_ down_deep_within_the_cellar. html . Vidu ankaŭ: http: // www. musicaneo. com/ sheetmusic sm-76213_ down_deep_within_the_cellar. html . La muziknotojn verkis en 1802 la opera kantisto Ludwig Fischer. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Fischer_( OpernsГ�nger) .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-944-1897 (2013-12-03 19:31:25)

Tiu ĉi traduko troviĝas sub “Weblinks” en la vikipedia paĝo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner . La kanto estas interalie aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= GvyJZoqzw-8 .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en la Anglan de John Oxenford.

Arg-944-1898 (2013-12-04 10:09:38)

Pri la tradukinto John Oxenford vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ John_Oxenford .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=1896,1897,1898