1/2

Bruno Hardt-Warden,  Bruno Hardt-Warden,
Vor meinem Vaterhaus  Ĉe mia patra dom’

translated by Joachim Gießner

Vor meinem Vaterhaus steht eine Linde Vor meinem Vaterhaus steht eine Bank Und wenn ich einst sie wiederfinde Dann bleib ich dort mein Leben lang Dann wird die Linde wieder rauschen Ihr liebes altes Heimatlied Mein ganzes Herz wird ihr dann lauschen Das oft in Träumen heimwärts zieht Mein ganzes Herz wird ihr dann lauschen Wer weiß, wer weiß wann das geschieht Ĉe mia patra dom’ tili’ majestas, ĉe mia patra dom’ benk’ sur dekliv’. Kaj kiam tie mi reestas, mi restos por la tuta viv’. Ĝojigos min tili’ susure per ĝia foliara ĥor’, ĝin tiam mi aŭskultos nure, nun revas nur pri ĝi la kor’. Ĝin tiam mi aŭskultos nure, sed kiam venos tiu hor’!

In dieser fremden großen Stadt In diesem Bild aus Stein Da grüßt dich kaum ein Blütenblatt Mit süß vertrautem Schein En tiu fremda, granda lok’, en tiu ŝtona mar’, apenaŭ flor’ por mi allog’ dum tuta, tuta jar’.

Vor meinem Vaterhaus da stehn drei Rosen Die gehegt, gepflegt mein Mütterlein Doch jetzt zur Zeit der Herbstzeitlosen Da werden sie verwelkt schon sein Doch wenn ich komm dann blühn sie wieder Wie sie mein Singen blühen sieht Dann knie ich vor den Rosen nieder Wo ich als Kind so gern gekniet Dann knie ich vor den Rosen nieder Wer weiß, wer weiß wann das geschieht Ĉe mia patra dom’ tri rozoj floras, kaj ilin zorge flegis la patrin’. Nun en aŭtun’ ne plu odoras kaj certe velkis ĝis la fin’. Sed venos mi, la rozoj estos laŭ la sopir’ de mia kor’, kaj sur genu’ ĉe l’rozoj restos, regvidos min infan-memor’, kaj sur genu’ ĉe l’rozoj restos, sed kiam venos tiu hor’!

…  …

2/2

In dieser fremden großen Stadt Sind stolze Brunnen viel Doch alle rauschen müd’ und matt Trotz ihrem bunten Spiel En tiu fremda, granda lok’ apenaŭ estas put’, murmuras lace en sufok’ malgraŭ kolora lud’.

Vor meinem Vaterhaus da steht ein Brunnen Sein Wasser rinnt und rauscht so silberhell Die Mädchen gehn zu diesem Brunnen Erzählen sich vom Liebsten schnell Nur eine schweigt zu all den Sachen Die einst ihr Herz an mich verriet Doch kehr ich heim dann wird sie lachen Und aller Schmerz und Kummer flieht Doch kehr ich heim dann wird sie lachen Wer weiß, wer weiß wann das geschieht Jaja - wer weiß, wer weiß wann das geschieht Ĉe mia patra dom’ troviĝas puto, fluetas akvo ĝia en plaŭdad’. Knabinoj iras al la puto, rakontas tie pri l’amat’. Nur unu ne, ja ŝi sin bridos, al mi perdiĝis ŝia kor’. Hejmiĝos mi, ŝi ĝoje ridos, ĉagren’, doloroj estos for. Hejmiĝos mi, ŝi ĝoje ridos, sed kiam estos tiu hor’! Ja, ja, sed kiam estos tiu hor’!

Author of this German poem is Bruno Hardt-Warden.

Arg-943-1894 (2013-11-30 17:15:27)

La melodion verkis Robert Stolz. Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Robert_Stolz respektive http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Robert_Stolz . La teksto, kiun verkis Bruno Hardt-Warden, troviĝas interalie en http: // www. nanamouskouri. de/ vormeinv. htm kaj en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ vormeine. html . La melodion oni povas aŭdi en http: // www. youtube. com/ watch? v= zO7CiHu0C8s kaj http: // www. youtube. com/ watch? v= zO7CiHu0C8s .

Translation of the German poem “Vor meinem Vaterhaus” by Bruno Hardt-Warden into Esperanto by Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-943-1895 (2013-11-30 17:17:33)

Pri Joachim Giessner vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_Giessner .