1/1

Matthias Claudius,  Matthias Claudius,
Lied im Advent  Adventa kanto

tradukita de Joachim Gießner

Immer ein Lichtlein mehr im Kranz, den wir gewunden, daß er leuchte uns so sehr durch die dunklen Stunden.

Ĉiam kandelo pli en kron’, plektita kaj bela, ke ĝi lumu por ni tra la tempo malhela.

Zwei und drei und dann vier! Rund um den Kranz welch ein Schimmer, und so leuchten auch wir, und so leuchtet das Zimmer.

Du kaj tri, poste kvar! Lumas sur l’kron’ la brileto! Lumas ankaŭ homar’... Lumas nia ĉambreto!

Und so leuchtet die Welt langsam der Weihnacht entgegen. Und der in Händen sie hält, weiß um den Segen!

Kaj eĉ lumas la ter’, festas la sanktnoktan venon. Vi, en la koro esper’, sentas la benon.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21).

Arg-940-1889 (2013-11-28 18:42:28)

Tiun ĉi poem-tekston mi, Manfred Retzlaff, trovis en la reto sub http: // www. gedichte-garten. de/ forum/ ftopic1164. html . Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Matthias_Claudius .

Traduko de la Germana poemo “Lied im Advent” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-940-1890 (2013-11-28 21:57:39)

Tiu ĉi poem-teksto troviĝas en la reta kolekto http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf . Tiun oni trovas alklakante sur la germana-lingva vikipedia paĝo pri Joachim Giessner http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner , sub “Weblinks”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=940&version-id=,1889,1890