1/1

Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,

Jiangnan Spring Jiāngnán Chūn Rigardo sur Nanjingon Blick auf Nanjing

tradukita de N. N. 72 tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Hausmann

A thousand miles of oriole songs

and red among the green Of wine flags flapping along the

shore and in the hills Four hundred and eighty temples

built by the Southern Court And how many pagodas in the

land of mist and rain.

Qiān lǐ yīng tí lù

yìng hóng Shuǐ cūn shān

guō jiǔ qí fēng.

Nán cháo sì bǎi

bā shí sì Duōshao lóu

tái yān yǔ zhōng.

Papava kamp’ en verdo lulas sin.

Malsupre la rive-

ro fluas. La kanto de la

merloj ravas min.

Ĉe la dekliv’ vilaĝ’ situas.

Goldamseln rufen sich verzückt und bang. Ein Mohnfeld, das im Grün sich wiegt. Tief unten zieht der Fluss. Am jähen Hang

ein Dorf. Die Wirtshausfahne fliegt.

Sagao-riĉaj tem-

ploj kiel or’ briletas jen en su-

na lumo, kaj la tegmentoj

altaj en la for’ disfluas en vespe-

ra fumo.

Vierhundertachtzig Tempel, sagenreich.

Ein Blitzen hier und dort ein Glimmen. Und Dächer ohne Zahl, die hoch und weich im abendlichen Dunst verschwimmen.

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Anglan de N. N. 72.

Arg-938-1885 (2013-11-22 19:44:06)

Tiu  ĉi  laŭvorta  Angligo

de la poemo troviĝas en http: // www. mountainsongs. net/ poem_.php? id= 839 .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852).

Arg-938-1880 (2013-11-22 19:14:52)

Vidu ankaŭ: http: // www. mountainsongs. net/ poem_ .php? id= 839 .

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-938-1884 (2013-11-22 19:33:51)

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-938-1883 (2013-11-22 19:31:10)

http://www.poezio.net/version?poem-id=938&version-id=1885,1880,1884,1883