1/1

Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,

Blick auf Nanjing Jiāngnán Chūn Jiangnan Spring

Rigardo sur Nanjingon

tradukita de Manfred Hausmann tradukita de N. N. 72 tradukita de Manfred Retzlaff

Goldamseln rufen sich

verzückt und bang. Ein Mohnfeld, das im

Grün sich wiegt. Tief unten zieht der

Fluss. Am jähen Hang

ein Dorf. Die Wirtshausfahne fliegt.

Qiān lǐ yīng tí lù yìng hóng Shuǐ cūn shān guō jiǔ qí fēng. Nán cháo sì bǎi bā shí sì Duōshao lóu tái yān yǔ zhōng.

A thousand miles of oriole songs and red among the green Of wine flags flapping along the shore and in the hills Four hundred and eighty temples built by the Southern Court And how many pagodas in the land of mist and rain.

Papava kamp’ en verdo lulas sin.

Malsupre la rivero fluas. La kanto de la merloj ravas min.

Ĉe la dekliv’ vilaĝ’ situas.

Vierhundertachtzig Tempel, sagenreich.

Ein Blitzen hier und

dort ein Glimmen. Und Dächer ohne Zahl,

die hoch und weich im abendlichen Dunst

verschwimmen.

Sagao-riĉaj temploj kiel or’ briletas jen en suna lumo, kaj la tegmentoj altaj en la for’ disfluas en vespera fumo.

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-938-1883 (2013-11-22 19:31:10)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852).

Arg-938-1880 (2013-11-22 19:14:52)

Vidu ankaŭ: http: // www. mountainsongs. net/ poem_ .php? id= 839 .

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Anglan de N. N. 72.

Arg-938-1885 (2013-11-22 19:44:06)

Tiu  ĉi  laŭvorta  Angligo

de la poemo troviĝas en http: // www. mountainsongs. net/ poem_.php? id= 839 .

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-938-1884 (2013-11-22 19:33:51)

http://www.poezio.net/version?poem-id=938&version-id=,1883,1880,1885,1884