1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,

Alter Schlossgarten Alter Schlossgarten Malnova kastelĝardeno

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

Auf den Treppen Gras dort. Ein Ahorn neigt sich zu der Erde, kein Mensch in einer leeren Halle.

Auf allen Treppen wuchert Gras. Der Ahorn neigt sich schwer. Verstummt der Glöckchenklang aus

Glas. Die Halle leer.

Sur la ŝtuparoj greso

jen. Acer’ sin klinas al la ter’, neniu homo en malplena hal’.

Zu sehen ist dort ein großer

Mond, Er hebt sich empor. Niemand steht dort nun und sieht ihn.

Groß aus der Nacht der Wipfelränder hebt sich der Mond empor. Doch niemand lehnt mehr am

Geländer und blickt empor.

Videblas tie granda

lun’, ĝi supren levas sin. Neniu staras tie nun kaj vidas ĝin.

Traduko de la Germana poemo “Alter Schlossgarten” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2012-12-07.

Arg-931-1899 (2013-12-08 13:33:55)

Wörtliche Rückübersetzung der Esperanto-Übertragung ins Deutsche. Laŭvorta retraduko de la Esperanto-traduko en la germanan.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-931-1867 (2013-11-07 13:01:53)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Tsui Lu.

Traduko de la Germana poemo “Alter Schlossgarten” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-931-1868 (2013-11-07 12:34:59)

Vidu ankau: http: // www. zeit. de/ 1953/ 49/ ein-alter-schlosspark .

http://www.poezio.net/version?poem-id=931&version-id=,1899,1867,1868