1/2

Justinus Kerner,

La plej riĉa princo

tradukita de Manfred Retzlaff

Siajn landojn laŭdegante |:De l’ princaro konsili’:|^{2} |:Sidis iam en la halo:| |:De l’ germana imperi’.:|

“Ja belegas mia lando,” |:Jen la princo de Saksi’.:| |:“Multe da arĝenta erco:| |:En la montoj havas mi.”:|

“Belas ankaŭ mia lando”, |:La Rejn-princo gloras sin.:| |:“Ora greno en la valoj,:| |:Sur la montoj nobla vin”’.:|

La sinjor’ de Bavario |:Diris: “Riĉas ankaŭ mi.:| |:Laŭ trezoroj estas riĉa:| |:Mia lando ne malpli.”:|

Eberhardo, la barbulo, |:Virtemberga la sinjor’,:| |:Diris: “Ja en mia lando:| |:Estas nek arĝent’ nek or’.:|

…

2aŭ: |:La princara konsili’|:

2/2

Sed ĝi tamen estas riĉa, |:Trezoregon havas ĝi::| |:Ke al subularo mia:| |:Ja konfidi povas mi.”:|

Diris la sinjor’ Saksia, |:De l’ Rejnland’, de Bavari’:| |:“Vi barbula graf’, plej riĉa:| |:El ni ĉiuj estas vi!”:|

Traduko de la Germana poemo “Der reichste Fürst” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-929-1864 (2013-10-09 18:59:42)

La poemo estas kantebla la jena melodio: http: // www. politikundunterricht. de/ 2_3_01/ M_hymnen. htm# fuerst . Tie ĝi estas ankaŭ aŭdebla. Ĝi estas la Virtemberga himno. La muzikntoj troviĝas ankaŭ en http: // www. volksliederarchiv. de/ notenpdfs/ 1999. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=929&version-id=1864