1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Die Sängerin  La kantistino

tradukita de Manfred Retzlaff

Die Gäste lauschen ohne Regung der hellen Flötenmelodie. Mit einer zögernden Bewegung legt sie die Laute auf ihr Knie Aŭskultas gastoj senmoveme al hela fluto-melodi’. Sur la genuon heziteme demetas la liuton ŝi.

und wölbt die zarten Augenbogen, bis das Gewirr der Flöten schweigt. Dann lässt sie ihre Finger wogen und singt das Lied, das fällt und steigt.

La fajnajn brovojn ŝi volbigas, silentas flutoj ĉie ĉi. Nun siajn fingrojn ŝi ondigas, dum belan kanton kantas ŝi.

Sie hebt die Stirn, ins Spiel versunken, ein Ring löst sich von ihrem Ohr. Da bricht ein Glanz, von Sehnsucht trunken, aus ihrem Wimpern jäh hervor.

La frunton levas ŝi, plonĝite en sian ludon revas ŝi. El la okuloj jen subite rompiĝas brilo de ebri’.

Es dunkelt schon. Die Gäste gehen. Doch einer kehrt zu ihr zurück. Sie sehn sich an, und tief im Sehen erschrecken sie vor ihrem Glück.

Malhelas jam, la gastoj iras, revenas iu vir’ al ŝi. Pri feliĉego sia miras, ektimas tamen ŝi kaj li.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-928-1860 (2014-04-07 17:45:58)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Ho Sun.

Traduko de la Germana poemo “Die Sängerin” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-928-1861 (2013-10-04 22:14:08)

http://www.poezio.net/version?poem-id=928&version-id=1860,1861