1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
La kantistino  Die Sängerin

übersetzt von Manfred Retzlaff

Aŭskultas gastoj senmoveme al hela fluto-melodi’. Sur la genuon heziteme demetas la liuton ŝi.

Die Gäste lauschen ohne Regung

der hellen Flötenmelodie.

Mit einer zögernden Bewegung legt sie die Laute auf ihr Knie

La fajnajn brovojn ŝi volbigas, silentas flutoj ĉie ĉi. Nun siajn fingrojn ŝi ondigas, dum belan kanton kantas ŝi. und wölbt die zarten Augenbogen, bis das Gewirr der Flöten schweigt. Dann lässt sie ihre Finger wogen und singt das Lied, das fällt und steigt.

La frunton levas ŝi, plonĝite en sian ludon revas ŝi. El la okuloj jen subite rompiĝas brilo de ebri’.

Sie hebt die Stirn, ins Spiel versunken, ein Ring löst sich von ihrem Ohr. Da bricht ein Glanz, von Sehnsucht trunken, aus ihrem Wimpern jäh hervor.

Malhelas jam, la gastoj iras, revenas iu vir’ al ŝi. Pri feliĉego sia miras, ektimas tamen ŝi kaj li.

Es dunkelt schon. Die Gäste gehen. Doch einer kehrt zu ihr zurück. Sie sehn sich an, und tief im Sehen erschrecken sie vor ihrem Glück.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Sängerin” von Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-928-1861 (2013-10-04 22:14:08)

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-928-1860 (2014-04-07 17:45:58)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Ho Sun.

http://www.poezio.net/version?poem-id=928&version-id=,1861,1860