1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Hejmsopiro  Heimweh  Home sickness

tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de N. N. 69

Vi helpu al okulo mia, ke la hejmon ree vidu ĝi! Ĉu la prunarb’ en la

ĝardeno reekfloris, kiam iris mi?

Hilf meinem Auge, dass es wie im

Traum das Heimatdorf noch einmal sieht! War, als du gingst, der alte Pflau-

menbaum vor meinem Fenster schon er-

blüht?

You also come from my home

town, You must know all the home

town news. At dawn, before the silken win-

dow, Is it too cold for plum blossom

to show?

Traduko de la Germana poemo “Heimweh” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-925-1850 (2013-08-30 19:28:01)

Vidu  ankaŭ:  http:

// www. chinese-poems. com/ wang. html . La origina versio de la poemo troviĝas en http: // www. wischik. com/ damon/ Texts/ Buyu/ poem-zashi. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-925-1849 (2013-08-30 10:20:44)

Pri la verkinto Wáng Wéi de la origina ĉina versio de la poemo vidu: http: // www. literaturnische. de/ GG/ wangwe. htm kaj http: // www. lokalkompass. de/ bedburg-au/ kultur/ hirschpark-zen-gedicht-von-wang-wei-699-759-410-d195561. html . Vidu ankaŭ la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wang_Wei .

Traduko de la Germana poemo “Heimweh” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Anglan de N. N. 69.

Arg-925-1855 (2013-08-30 19:58:15)

Tiu ĉi angligo de la origina ĉina versio de la poemo troviĝas en http: // www. chinese-poems. com/ plum. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=925&version-id=,1850,1849,1855