1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Heimweh  Home sickness  Hejmsopiro
tradukita de N. N. 68  tradukita de Manfred Retzlaff

Hilf meinem Auge, dass es wie im Traum das Heimatdorf noch einmal sieht! War, als du gingst, der alte Pflaumenbaum vor meinem Fenster schon erblüht?

You also come from my home town, You must know all the home town news. At dawn, before the silken window, Is it too cold for plum blossom to show?

Vi helpu al okulo mia, ke la hejmon ree vidu ĝi! Ĉu la prunarb’ en la ĝardeno reekfloris, kiam iris mi?

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-925-1849 (2013-08-30 10:20:44)

Pri la verkinto Wáng Wéi de la origina ĉina versio de la poemo vidu: http: // www. literaturnische. de/ GG/ wangwe. htm kaj http: // www. lokalkompass. de/ bedburg-au/ kultur/ hirschpark-zen-gedicht-von-wang-wei-699-759-410-d195561. html . Vidu ankaŭ la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wang_Wei .

Traduko de la Germana poemo “Heimweh” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Anglan de N. N. 68.

Arg-925-1851 (2013-08-30 21:18:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // www. chinese-poems. com/ plum. html . Tie estas indikita ankaŭ la origina ĉina-lingva versio de la poemo en ĉinaj literoj kaj en la latins pinjin-transskribo.

Traduko de la Germana poemo “Heimweh” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-925-1850 (2013-08-30 19:28:01)

Vidu ankaŭ: http: // www. chinese-poems. com/ wang. html . La origina versio de la poemo troviĝas en http: // www. wischik. com/ damon/ Texts/ Buyu/ poem-zashi. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=925&version-id=,1849,1851,1850