1/1

Christian Morgenstern,

Der Trabant

Als Gott den lieben Mond erschuf, gab er ihm folgenden Beruf:

Beim Zu- sowohl wie beim Abnehmen sich deutschen Lesern zu bequemen,

ein a formierend und ein z - dass keiner groß zu denken hätt’.

Befolgend dies ward der Trabant ein völlig deutscher Gegenstand.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-924-1848 (2014-09-06 10:20:08)

La poemo troviĝas en http: // de. wikisource. org/ wiki/ Der_Mond_( Morgenstern) . Vidu ankaŭ: http: // commons. wikimedia. org/ wiki/ File: Galgenlieder_061. jpg . Rimarko: En germane parolantaj landoj oni klarigis la lun-fazojn laŭ la literoj “a” (por “abnehmend” = malpliiĝanta) kaj “z” (por “zunehmend” = pliiĝanta), laŭ la malnova germana manskribo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=924&version-id=,1848