1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Der Trabant  La luno

tradukita de Richard Schulz

Als Gott den lieben Mond erschuf, gab er ihm folgenden Beruf:

Ne estas luna ŝanĝ’ kaprico, Ĝi ŝanĝas nome pro ofico.

Beim Zu- sowohl wie beim Abnehmen sich deutschen Lesern zu bequemen, Kaj dilatante kaj cedante prezenti sin laŭ-Esperante.

ein a formierend und ein z - dass keiner groß zu denken hätt’.

Formante D-on kaj C-on formante, kaj tiel ĉiun tuj helpante.

Befolgend dies ward der Trabant ein völlig deutscher Gegenstand.

Farante tion, la trabanto deklaras sin por Esperanto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-924-1848 (2014-09-06 10:20:08)

La poemo troviĝas en http: // de. wikisource. org/ wiki/ Der_Mond_( Morgenstern) . Vidu ankaŭ: http: // commons. wikimedia. org/ wiki/ File: Galgenlieder_061. jpg . Rimarko: En germane parolantaj landoj oni klarigis la lun-fazojn laŭ la literoj “a” (por “abnehmend” = malpliiĝanta) kaj “z” (por “zunehmend” = pliiĝanta), laŭ la malnova germana manskribo.

Traduko de la Germana poemo “Der Trabant” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-924-1856 (2014-09-06 08:53:44)

La origina germana teksto de la poemo legeblas en http: // commons. wikimedia. org/ wiki/ File: Galgenlieder_061. jpg . Tie estas videblaj la per malnova germana manskribo skribitaj literoj “a” kaj “z”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=924&version-id=,1848,1856