1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Lautenlied  Liuta kanto

tradukita de Manfred Retzlaff

Wenn deine Hand die sieben Saiten leise und klagend schwingen lässt, ist mir, als hörte ich des Nordwinds Weise in einer Föhre Eisgeäst.

Se vi la kordojn de l’ liut’ svingigas, kortuŝas tio min. Pri venta melodi’ ĝi memorigas en la glaci-branĉar’ de pin’.

Das Lied mit seine alten Traurigkeiten, ich liebe es so sehr. Die Menschen aber dieser neuen Zeiten verstehen seinen Sinn nicht mehr.

La kanton kun tristecoj oldaj siaj, ĝin ege amas mi. La homoj de la nunaj tempoj niaj ne plu komprenas tiun ĉi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-919-1840 (2013-08-23 18:39:46)

La poemo estis origine verkita de la ĉina poeto Liú Chángqīng, kiu vivis de 709 ĝis 785. Pri tiu poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Liu_Changqing . Pri la ĉina liuto vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Guqin_history .

Traduko de la Germana poemo “Lautenlied” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-919-1841 (2013-08-23 19:46:13)

http://www.poezio.net/version?poem-id=919&version-id=1840,1841