1/1

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,
An der Ahornbrücke Ĉe la acera ponto Fēngqiáo Yè Pō
tradukita de Manfred Hausmann  tradukita de Manfred Retzlaff

Die Nacht hat Nebel auf den Strom

gehaucht, in den der halbe Mond

verdämmernd taucht.

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn

tiān, jiāng fēng yú huǒ duì

chóumián. Gūsū chéng wài hán

shānsì, yèbàn zhōng shēng dào

kèchuán.

Von einem Feuer, das am Ufer loht, fällt Flackerlicht in mein verdecktes

Boot.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron

vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte

Krähen schrein. Es kann nicht weit bis Mitternacht

mehr sein.

Ne dormas mi. Kornikoj krias

jen. De l’ meza nokto baldaŭ la al-

ven’.

Vom Felsenkloster hinter Gu-su

summt ein Glockenton herüber und ver-

stummt.

De roka monaĥejo zumas so-

noril’, kaj poste ree regas nokt-

trankvil’.

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-917-1838 (2014-04-07 17:43:49)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-917-1837 (2013-08-07 12:32:14)

Vidu  ankaŭ:  http:

// www. google. com/ images? oe= utf 8&q= Mooring+ at+ night+ near+ the+ maple+ brid e&hl= de&sa= X&oi= image_result_group&ei= Xa_ yUd2_NufX4ASG1YDoAg&ved= 0CC0QsAQ .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-917-1836 (2013-08-07 12:36:26)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=917&version-id=1838,1837,1836