1/2

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,

Maple Bridge Night Mooring Ĉe la acera ponto An der Ahornbrücke

Fēngqiáo Yè Pō

tradukita de Zhao Yanchun tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Hausmann

The moon setting, crows cawing, frost overfilling the skies,

The maples riv’rside, lamps aboard, sad the fishermen’s eyes.

The toll from the Cold Mountain Temple outside of Suchow

Reaches my boat at midnight and floods my sleepless sorrow.

Nebulo nokte elspi-

riĝas nun kaj krepuskiĝas la

duona lun’.

Die Nacht hat Nebel auf den Strom gehaucht,

in den der halbe Mond verdämmernd taucht.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn tiān, jiāng fēng yú huǒ duì chóumián. Gūsū chéng wài hán shānsì, yèbàn zhōng shēng dào kèchuán.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vidas mi,

lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Von einem Feuer, das

am Ufer loht, fällt Flackerlicht in

mein verdecktes Boot.

Ne dormas mi. Kornikoj krias jen.

De l’ meza nokto baldaŭ la alven’.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte Krähen schrein.

Es kann nicht weit bis Mitternacht mehr sein.

De roka monaĥejo

zumas sonoril’, kaj poste ree regas

nokt-trankvil’.

Vom Felsenkloster hin-

ter Gu-su summt ein Glockenton herüber

und verstummt.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Anglan de Zhao Yanchun.

Arg-912-1825 (2013-07-27 10:50:16)

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-912-1822 (2013-07-27 09:13:31)

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-912-1821 (2014-04-07 17:43:18)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-912-1820 (2013-08-13 16:32:48)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_ Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=1825,1822,1821,1820