1/1

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,

Ĉe la acera ponto Fēngqiáo Yè Pō Maple Bridge Night Mooring

tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de Zhao Yanchun

Nebulo nokte elspiriĝas

nun kaj krepuskiĝas la duona

lun’.

Yuè luò wū tí shuāng

mǎn tiān, jiāng fēng yú huǒ duì

chóumián. Gūsū chéng wài hán

shānsì, yèbàn zhōng shēng dào

kèchuán.

The moon setting, crows cawing, frost

overfilling the skies, The maples riv’rside, lamps aboard, sad

the fishermen’s eyes. The toll from the Cold Mountain Temple

outside of Suchow Reaches my boat at midnight and floods

my sleepless sorrow.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fa-

jron vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ne dormas mi. Kornikoj

krias jen. De l’ meza nokto baldaŭ la

alven’.

De roka monaĥejo zumas

sonoril’, kaj poste ree regas nokt-

trankvil’.

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-912-1822 (2013-07-27 09:13:31)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-912-1820 (2013-08-13 16:32:48)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Anglan de Zhao Yanchun.

Arg-912-1825 (2013-07-27 10:50:16)

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=1822,1820,1825