1/2

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,
Ĉe la acera ponto Fēngqiáo Yè Pō Maple Bridge Night Mooring An der Ahornbrücke
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Zhao Yanchun  tradukita de Manfred Hausmann

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn

tiān, jiāng fēng yú huǒ duì

chóumián. Gūsū chéng wài hán shānsì, yèbàn zhōng shēng dào

kèchuán.

The moon setting, crows cawing, frost overfilling

the skies, The maples riv’rside, lamps aboard, sad the fis-

hermen’s eyes. The toll from the Cold Mountain Temple outside

of Suchow Reaches my boat at midnight and floods my sleep-

less sorrow.

Die Nacht hat Nebel auf den Strom

gehaucht, in den der halbe Mond verdämmernd

taucht.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vi-

das mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Von einem Feuer, das am Ufer loht, fällt Flackerlicht in mein verdecktes

Boot.

Ne dormas mi. Kornikoj krias

jen. De l’ meza nokto baldaŭ la al-

ven’.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte Krähen

schrein. Es kann nicht weit bis Mitternacht

mehr sein.

De roka monaĥejo zumas sono-

ril’, kaj poste ree regas nokt-

trankvil’.

Vom Felsenkloster hinter Gu-su

summt ein Glockenton herüber und ver-

stummt.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-912-1822 (2013-07-27 09:13:31)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-912-1820 (2013-08-13 16:32:48)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Anglan de Zhao Yanchun.

Arg-912-1825 (2013-07-27 10:50:16)

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-912-1821 (2014-04-07 17:43:18)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=1822,1820,1825,1821