1/1

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,
An der Ahornbrücke  Ĉe la acera ponto  Fēngqiáo Yè Pō
tradukita de Manfred Hausmann  tradukita de Manfred Retzlaff

Die Nacht hat Nebel auf den Strom gehaucht, in den der halbe Mond verdämmernd taucht.

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn tiān, jiāng fēng yú huǒ duì chóumián. Gūsū chéng wài hán shānsì, yèbàn zhōng shēng dào kèchuán.

Von einem Feuer, das am Ufer loht, fällt Flackerlicht in mein verdecktes Boot.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte Krähen schrein. Es kann nicht weit bis Mitternacht mehr sein.

Ne dormas mi. Kornikoj krias jen. De l’ meza nokto baldaŭ la alven’.

Vom Felsenkloster hinter Gu-su summt ein Glockenton herüber und verstummt.

De roka monaĥejo zumas sonoril’, kaj poste ree regas nokt-trankvil’.

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-912-1821 (2014-04-07 17:43:18)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_ from_Hubei) .

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-912-1822 (2013-07-27 09:13:31)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-912-1820 (2013-08-13 16:32:48)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_ Ji_( poet_from_Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=1821,1822,1820